Kalendarz ogrodnika na 26.08 – 01.09 – sierpień w ogrodzie

Kalendarz ogrodnika „Jeśli wrzesień z pogodą zaczyna, zwykle przez miesiąc pogoda trzyma”

A w tym tygodniu odchodzi sierpień, bo zbliża się wrzesień. Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie.

W którym czeka już na nas coraz więcej jesiennych zadań. Na przykład sadzenie cebul kwiatów, które zakwitną wiosną. Możemy już wyznaczyć miejsce dla krokusów, tulipanów czy narcyzów, szafirków, przebiśniegów czy cesarskich koron, hiacyntów, niektórych odmian lilii czy czosnku ozdobnego. Okres sadzenia tych roślin trwa od sierpnia do listopada. Jeżeli planujemy założyć lub powiększyć rabatę roślin cebulowych, już teraz warto zadbać o odpowiednie przygotowanie miejsca i gruntu. Glebę trzeba dokładnie odchwaścić, przekopać i zasilić.

Druga połowa sierpnia i wrzesień to idealny moment na założenie nowego trawnika. Należy jedynie poczekać aż minie okres największych upałów, Wtedy ziemia nadal jest nagrzana, a chłodniejsze noce wilgotne, co sprzyja kiełkowaniu nasion. Zanim zima i mrozy, trawa zdąży wykiełkować i wykształcić system korzeniowy.

W dalszym ciągu nie zapominamy o podlewaniu i koszeniu trawnika. Zaprzestajemy już nawożenia nawozami azotowymi, warto jednak cały czas dbać o odchwaszczanie. Jeżeli będziemy pozbywać się niechcianych roślin na bieżąco, nie wykiełkują wiosną i w przyszłym roku będziemy mieć piękny, zadbany trawnik. Możemy chwasty wyrywać ręcznie lub za pomocą wyrywaczy do chwastów. Dostępne są też preparaty przeznaczane do zwalczania chwastów dwuliściennych na trawnikach, które rozcieńczamy w wodzie i nanosimy za pomocą opryskiwacza. Niszczą one nie tylko część nadziemną, ale też podziemną.

Druga połowa sierpnia i początek jesieni to również odpowiedni czas na sadzenie krzewów iglastych i zimozielonych. Będą miały sporo czasu na aklimatyzację w nowym miejscu i ukorzenienie. Po posadzeniu obficie je podlewamy i w razie konieczności cieniujemy.

Pamiętamy również o podlewaniu rododendronów. Sierpniowe i wrześniowe nawadnianie jest szczególnie istotne, bo to właśnie teraz różaneczniki wytwarzają nowe przyrosty i zawiązują pąki, które zakwitną w przyszłym roku. Przesuszone rośliny nie będą w stanie tego zrobić.

31 sierpnia przypada Dzień Blogów, w tym blogów ogrodniczych. W tym dniu serdecznie dziękujemy, że jesteście z nami i możemy wspólnie dzielić się naszą zieloną pasją.

A że jest to ostatni wakacyjny weekend, warto w niedzielę znaleźć chwilę na odpoczynek w ogrodzie. Chwila relaksu lub smaczny posiłek na świeżym powietrzu będzie zwieńczeniem naszej wiosennej i letniej pracy na działce. Dużymi krokami zbliża się jesień, a tym samym czas przygotowania ogrodu do zimowego snu.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/