Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. To już 3️⃣5️⃣0️⃣ odcinek z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”, na który zapraszamy w każdy poniedziałek już prawie 7 lat! 😃 Życzymy wspaniałego, już jesiennego tygodnia! I dziękujemy, że jesteście z nami! 😃
„Wrzeszczy wrzesień, że już jesień” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już lato i witamy jesień…
… bo 23 września to pierwszy dzień kalendarzowej jesieni, a także Dzień Spadającego Liścia. I coraz więcej spadających liści można już zauważyć w naszych ogrodach. Warto więc wyciągnąć lub zaopatrzyć się w grabie czy dmuchawę lub odkurzacz do liści. Te sprzęty przydadzą się teraz podczas sprzątania ogrodu. Będziemy po nie sięgać coraz częściej.
Ale nawet jesienią nie należy zapominać o podlewaniu roślin w zewnętrznych donicach, zwłaszcza jeżeli nie pada lub trzymamy je pod zadaszeniem i zwłaszcza wtedy, gdy obsadziliśmy już pojemniki pięknymi, kwitnącymi jesiennymi gatunkami. Możemy to oczywiście robić rzadziej niż latem, bo jest chłodniej i mniej słonecznie, ale nadal jest to zabieg, o którym trzeba pamiętać. Rośliny w tej chwili kwitnące warto też regularnie nawozić.
I dotyczy to zarówno roślin rosnących na balkonach i tarasach, jak i roślin, które uprawiamy w domach. Okazy kwitnące o tej porze roku należy regularnie odżywiać. Roślinom ozdobnym z liści możemy już pomału ograniczać nawożenie. Gdy mamy mniej pracy w ogrodzie i dzień jest coraz krótszy możemy poświęcić więcej czasu domowym okazom i przykładowo stworzyć z nich nowe roślinne zestawienia. O kompozycjach ze storczykami była mowa w zeszłotygodniowym filmie z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Zainteresowanych zachęcam do obejrzenia.
O tej porze warto też zadbać o kwiaty, które nasze ogrody, a także domy będą zdobić wiosną. W dalszym ciągu możemy sadzić cebulki i bulwy m.in. takich roślin jak tulipany, żonkile, hiacynty, krokusy, przebiśniegi czy szafirki. Sadzić możemy też lilie i liliowce oraz inne byliny, krzewy i drzewa. Początek jesieni to idealny moment, żeby wzbogacić ogród o nowe okazy.
Możemy też zadbać o materiał siewny na przyszły rok w przypadku roślin jednorocznych. Jeżeli mamy takie w ogrodzie i pozwolimy przekwitnąć oraz dojrzeć do końca przykładowo kwiatom cynii, aksamitek, nasturcji, nagietków, kosmosów czy chabrów, możemy nasiona tych roślin zebrać w ciepły i suchy dzień, umieścić w papierowych torebkach lub kopertach i przetrzymać do kolejnego sezonu. Wysiane wiosną znowu ukwiecą nasze rabaty.
Również z wielu roślin warzywnych możemy własnoręcznie pobrać nasiona. Dotyczy to przykładowo fasolki szparagowej, dyni czy pomidorów, o ile nie uprawialiśmy odmian mieszańcowym typu F1. Nasiona należy zebrać ze zdrowych i dojrzałych owoców lub z zasuszonych strąków. Przechowujemy je potem w przewiewnej torbie lub pojemniku, w suchym miejscu o temperaturze pokojowej. W warzywnikach w dalszym ciągu kontynuujemy zbiory i w dalszym ciągu możemy jeszcze wysiewać m.in. rzodkiewki, sałatę, szpinak czy rukolę na poplony.
To także bardzo dobry moment na wysiew nowego trawnika lub dosiewkę czy renowację starszej bądź zniszczonej darni. Ziemia jest jeszcze ciepła, ale bardziej wilgotna niż latem, ponieważ wieczorami i rankami pojawia się już rosa, co sprzyja kiełkowaniu nasion. Nie zapominajmy również o koszeniu trawnika, możemy robić to już rzadziej, ale nie możemy o tym zapominać. I pamiętajmy, że o tej porze nie nawozimy już trawnika nawozami azotowymi. Teraz możemy stosować już jedynie tzw. nawozy jesienne o zwiększonej ilości fosforu i potasu, które odpowiedzialne są m.in. za przygotowanie roślin do stanu spoczynku.
Życzymy wspaniałego już jesiennego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/