Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Gdy w październiku ciepło chadza, w lutym mrozy naprowadza”. Jak zawsze przysłowiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, na który serdecznie zapraszam! Miłego tygodnia!

Zaczynamy widokiem traw ozdobnych, które wspaniale prezentują się w ciepłe i praktycznie bezdeszczowe dni, jakie nadal czekają nas w nadchodzących dniach. Kwitnące kłosy przeróżnych gatunków i odmian powiewają na wietrze, zjawiskowo prezentują się pokryte poranną rosą. To dobry czas, żeby posadzić je w ogrodzie, jeżeli jeszcze traw nie mamy lub chcemy wzbogacić swoją kolekcję o miskanty, trawy pampasowe, rozplenice, kostrzewy czy inne piękności. Można je także posadzić w donicach, na balkonach lub tarasach.

Choć na wielu balkonach i tarasach królują jeszcze tzw. kwiaty letnie, czyli surfinie, supertunie, pelargonie czy begonie. Cały czas pamiętajmy o ich podlewaniu. Petunie i inne rośliny jednoroczne nadal warto też nawozić. Nawożenie ograniczamy już za to w przypadku roślin, które planujemy zimować. To nieco opóźnia czas dekorowania donic roślinami jesiennymi, takimi jak np. złocienie, chryzantemy, astry czy wrzosy, które są o tej porze dostępne w kwiaciarniach i sklepach ogrodniczych i które doskonale czują się w niższej już temperaturze.

Zimowy okres chłodu potrzebny jest też roślinom cebulowym, które o tej porze sadzimy w ogrodach. Przypominamy więc, że są to m.in. tulipany, narcyzy, krokusy, czosnki ozdobne, szachownice, szafirki, przebiśniegi czy hiacynty. Przypominamy, że te rośliny możemy sadzić też w donicach, które potem dołujemy w ziemi lub zabezpieczamy na zimę i możemy pędzić w domach już wczesną wiosną.

Kontynuujemy prace w warzywniku. Nadal zbieramy dojrzewające warzywa, takie jak np.: marchew, buraki, pietruszka, dynie, cukinie, papryka, pomidory czy fasolka szparagowa. Jeżeli zostawiliśmy na grządkach fasolkę ze strąkami do uschnięcia, możemy już pobrać z nich nasiona na przyszły rok. Nie pobieramy nasion z odmian oznaczonych na opakowaniu jako F1, ponieważ nie powtórzą one cech oraz plonowania ich roślin matecznych.

Kto wysiał rośliny na poplony, np. pod koniec sierpnia, może już także przeprowadzać pierwsze zbiory, m.in. rzodkiewek, sałaty, cykorii czy młodych liści szpinaku lub rokietty siewnej. Jeżeli w naszym rejonie nie pada, warto pamiętać o podlewaniu tych upraw. Możemy też jeszcze wysiewać rzodkiewki lub rośliny na młode liście. Jeżeli obawiamy się nadchodzących jesiennych chłodów, ich uprawę można założyć w donicach, które w razie potrzeby przeniesiemy w cieplejsze miejsce. Pamiętajmy, że kiełkujące i młode rośliny powinny mieć stale wilgotne podłoże.

Po wąż ze zraszaczem lub konewkę warto też sięgnąć w październiku w przypadku roślin zimozielonych. Jeżeli przez dłuższy czas nie pada, należy je podlać. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak rododendrony, bukszpany, trzmieliny czy rośliny iglaste. One nie zapadają w zimowy sen, dlatego należy dbać o ich nawadnianie również jesienią i zimą.

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, ciepłą aurę warto wykorzystać na umycie domowych roślin doniczkowych w ogrodzie lub na balkonie. Przeprowadzamy też ich ostatnie nawożenie, jeżeli nie zrobiliśmy tego we wrześniu. W okresie zimowym zaprzestajemy lub znacznie ograniczamy odżywianie naszych okazów, żeby nie stymulować ich do wzrostu w momencie, kiedy w naszym klimacie brakuje im światła. Mogą wtedy stracić swój pokrój, stać się zanadto wybujałe, co nie służy ich zdrowiu. Wyjątkiem od tej reguły są rośliny, które o tej porze kwitną, jak np. cyklameny, anturium czy storczyki.

Życzymy udanego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/