Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Jeśli wrzesień będzie ciepły i suchy, pewno październik nie oszczędzi pluchy”. Jak zawsze przysłowiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już wrzesień, a witamy październik i zapraszamy na garść ogrodniczych informacji na najbliższe dni. Wspaniałego tygodnia!

… tematem zbiorów, które ostatniego dnia września trwają jeszcze w wielu ogrodach. Zbieramy jeszcze warzywa, owoce i kwiaty, które rosną o tej porze na grządkach i rabatach. Jeżeli prognozy pogody zapowiadają silniejsze spadki temperatury, warto pomyśleć już o zebraniu pomidorów i papryki, dyń i późnych ogórków czy fasolki szparagowej, którą wysialiśmy w lipcu lub na początku sierpnia oraz innych warzyw ciepłolubnych. Przypominamy, że pomidory można zbierać nawet wtedy, gdy nie są do końca wybarwione. Ważne, żeby osiągnęły one już docelową wielkość. Wtedy przebarwią się do końca już w domu czy w innym miejscu ich przechowywania.

Październik to w dużej mierze miesiąc jesiennych porządków w ogrodzie. Usuwamy już jednoroczne rośliny, które skończyły wegetację. Sprzątamy warzywne grządki i rabaty oraz zewnętrzne donice, często wymieniając letnie nasadzenia na jesienno-zimowe. W nich królować mogą między innymi wrzosy, chryzantemy, astry czy miniaturowe iglaki. Już niebawem na ten temat pojawią się filmy na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ. Serdecznie zapraszamy.

W miejscu po usuniętych warzywach, na zagonach, na początku października, w dalszym ciągu na poplony możemy wysiewać przykładowo rzodkiewki, szpinak, sałatę, rukolę, koper i inne rośliny na młode liście. Sadzić możemy też rozsadę warzyw liściowych i kapustnych, którą przygotowaliśmy wcześniej. W drugiej połowie miesiąca w chłodniejszych rejonach naszego kraju można zacząć też sadzić cebulę i czosnek ozimy. W cieplejszych rejonach, możemy to odłożyć do listopada. Można już trzymać pod ręką agrowłókninę i przykryć nią bardziej wrażliwe uprawy, jeżeli będą zapowiadane chłodniejsze noce.

Cały czas dbamy o rośliny warzywne i ozdobne, które nadal rosną w ogrodzie. Młode warzywa regularnie odchwaszczamy, doglądamy pod kątem występowania szkodników, zwłaszcza ślimaków w deszczowe dni. Za to jeżeli przez dłuższy czas jest bezdeszczowo, nie zapominajmy o podlewaniu tych upraw, które tego potrzebują. Jeżeli pogodna, bezmroźna jesień się utrzyma, możemy jeszcze liczyć na całkiem niezłe zbiory. Do listopada, a nawet dłużej, jeżeli pogoda na to pozwoli, na grządkach mogą pozostać selery, marchew, pietruszka, buraki i inne warzywa korzeniowe. Natomiast por, jarmuż, brukselka czy roszponka, mogą rosnąć na zagonach jeszcze dłużej, nawet do grudnia, a czasami aż do końca zimy.

Na rabatach królują kłosy traw ozdobnych. Można je zebrać do jesiennych bukietów. Doskonale nadają się one również do suszenia. Podobnie jak kwiatostany hortensji, jeżeli więc chcemy zachować ich urok w zasuszonej formie, to lepiej już nie czekać z ich zebraniem. Im będzie chłodniej i bardziej wilgotno, tym gorzej będą się one prezentować.

Nie czekajmy też z ogławianiem róż czy innych roślin kwitnących, które tego wymagają. Potem, bezpośrednio przed nadejściem chłodów i mrozów, nie należy ich już przycinać, żeby ich nie pobudzać do wzrostu, w momencie, kiedy powinny się już przygotowywać do zimowego spoczynku. O tej porze generalnie nie należy już przycinać żadnych roślin w ogrodzie. Nie licząc trawnika. Tu ostatnie koszenie jeszcze jest raczej przed nami.

Jeżeli chcemy przechować do kolejnego sezonu pelargonie, fuksje, koleusy, sundeville czy inne ciepłolubne rośliny wieloletnie, które latem uprawialiśmy w donicach, warto je już oczyścić, przesadzić do mniejszych pojemników, jeżeli jest taka potrzeba i zgrupować w jednym miejscu, żeby w razie zapowiadanych nocnych przymrozków, szybko przenieść je w bezpieczne miejsce. Jeżeli trzymaliśmy na zewnątrz domowe rośliny doniczkowe, takie jak np. figowce, zielistki czy grubosze i jeszcze nie wnieśliśmy ich do środka, nie należy już z tym zwlekać. Noce są już coraz chłodniejsze.

Mimo to życzymy wspaniałego tygodnia! I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień oraz do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/