Złocienie – chryzantemy na balkony i tarasy

Złocienie – Dziś w programie „Ogród od A do Z” pora na literę Z.
Z jak ZŁOCIENIE.

Złocienie – Przeobfite kwitnienie tych bylin na zakończenie sezonu ogrodniczego jest zjawiskowe. Złocienie ogrodowe, zwane też chryzantemami, są efektem wieloletnich zabiegów hodowlanych. Spośród tysięcy odmian każdy wybierze coś dla siebie. Pięknie prezentują się również jako kwiaty cięte.

Nowe odmiany ogrodowe oferują szeroki wybór kształtów kwiatów i kolorów. Mogą być one między innymi kuliste, pojedyncze, anemonowe, gałązkowa lub pomponowe, w przeróżnych kolorach z wyjątkiem barwy niebieskiej. Złocienie dzielimy też na wczesne i późno kwitnące.

Złocienie w ogrodach najczęściej sadzimy w wolnych miejscach na rabatach lub w tarasowych donicach. Coraz częściej zdobią też nasze balkony. Wymagają stanowiska możliwie słonecznego i suchego, rośliny te nie zniosą przelewania i stojącej wody. Lubią podłoża przepuszczalne i bogate w substancje odżywcze. Dla wysokich odmian korzystnie jest wybrać miejsce osłonięte, będą też wdzięczne za podwiązanie do palików.

Najbardziej wytrzymałe i najłatwiejsze w uprawie są odmiany drobnokwiatowe. I chociaż w naszej kulturze kojarzone są głównie z listopadowym świętem, to rośliny te mogą mieć znacznie szersze zastosowanie. Coraz częściej są one obowiązkowym elementem jesiennych dekoracji.

Złocienie na balkonach i tarasach w kompozycjach możesz zobaczyć tutaj