Ananas roślina ozdobna pielęgnacja i uprawa

Ananas roślina ozdobna pielęgnacja i uprawa. Ananas to nie tylko owoc, 🍍 to także roślina ozdobna, którą możemy uprawiać w naszych domach. 🍍 Jest niezwykle urokliwa i wprowadza do wnętrza sporo egzotyki. A jak ją pielęgnować i rozmnażać? O tym jest dzisiejszy odcinek z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Zapraszamy! 🍍

Ananas należy do rodziny roślin bromeliowatych. Spokrewnione są z nim m.in. takie gatunki jak: guzmania, frizea i echmea. Jest to liczna rodzina obejmująca ok. 1400 gatunków. Jednakże podczas gdy większość z nich jest ozdobna z egzotycznych kwiatostanów i należy do epifitów, tak ananas jest bardziej przyziemny i woli stabilne podłoże, a główną ozdobą jest niewielki owoc wyrastający ze środka rozety liści.

Liście ananasa są charakterystyczne, tak jak u wszystkich bromeliowatych, szorstkie, ostre, twarde, zebrane w rozetę, z której środka wyrasta pęd kwiatostanowy, który to po zapyleniu tworzy nam owoc ananasa.

Owoc wszystkim doskonale znany ze sklepowych półek, tylko w wersji mini. On nie dorośnie do takich rozmiarów, jak sklepowe owoce, pozostanie w swojej mniejszej formie. Jest w prawdzie jadalny, ale smakiem nie dorównuje owocom, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Poza tym, wcale byśmy się takiej wielkości ananasem nie najedli, może więc nawet nie warto próbować.

Ananasy w naturze rosną w Ameryce Południowej, głównie w Brazylii i Paragwaju. Jako roślina uprawna występuje już także w tropikalnych rejonach innych części świata, m.in. w Azji. W Polsce, jako roślina ozdobna, nadaje naszym wnętrzom egzotyki. Może nie zachwyca rozmiarami, ale wywołuje uśmiech niemal u każdego, kto na niego spojrzy.

Ananas podobnie jak bananowiec jest rośliną światłolubną. Wymaga jasnego, dobrze oświetlonego miejsca, może stać bezpośrednio przy oknie od strony południowej.

Może rosnąć w miejscu bardziej zacienionym, ale niedobór światła może powodować zahamowanie wzrostu rośliny, a także zanik charakterystycznej dla ananasów woskowatej powłoki na liściach. Zbyt ostre promienie słoneczne mogą z kolei doprowadzić do zasychania końcówek liści. Roślina ta lubi ciepło przez cały rok, najlepiej czuje się w temperaturze 20-25 stopni Celsjusza, czyli takiej jaką zazwyczaj mamy w naszych domach. Źle reaguje na spadek temperatury poniżej 16 stopni.

Ananas wymaga regularnego podlewania. Ziemia w jego doniczce powinna być stale lekko wilgotna. Do podlewania najlepiej używać wody miękkiej, idealna byłaby deszczówka. Jeżeli w doniczce będzie zbyt mokro, korzenie mogą zacząć zagniwać. Niewielką ilość miękkiej wody można też wlewać do rozety liściowej.

Roślina ta zniesie przebywanie w suchym powietrzu, aczkolwiek lepiej czuje się gdy jest ono bardziej wilgotne. Od czasu do czasu możemy więc ją zrosić, zwłaszcza gdy zauważymy zasychające liście. Od wiosny do jesieni możemy raz na 3-4 tygodnie zasilić ananasa niewielką ilością nawozu do kaktusów i sukulentów lub innym nawozem z niezbyt dużą zawartością azotu. Przesadzamy go dopiero wtedy, gdy widać, że dotychczasowa doniczka jest już dla naszego ananasa za mała.

Pamiętajmy, że gdy roślina wyda już kwiatostan i owoc ananasa w naszym przypadku, to po zakończeniu owocowania rozeta obumiera. To charakterystyczne dla wszystkich roślin z rodziny bromeliowatych. Ale zawsze możemy pokusić się o przeprowadzenie zabiegu rozmnożenia ananasa.

Ciekawostką jest to, że roślinę ananasa możemy pozyskać z owocu ananasa, nawet takiego kupionego w sklepie. Nie jest to łatwe, ale jeżeli ktoś ma pewne doświadczenie i należy do osób cierpliwych, kochających egzotyczne rośliny oraz eksperymenty z ich rozmnażaniem, może odnieść sukces i samodzielnie pozyskać ananasowy okaz w doniczce.

W tym celu należy nabyć dojrzałego ananasa ze zdrową rozetą liściową. I to jest w sumie najtrudniejsze zadanie, bo często owoce w naszych sklepach takiej rozety już nie mają. Warto sprawdzić, czy delikatnie pociągając wewnętrzne liście, odchodzą one od owocu, czy się mocno trzymają. Jeżeli się trzymają, to możemy spróbować eksperymentu z rozmnażaniem.

W tym celu odcinamy wierzchołek z rozetą liściową z niewielką ilością miąższu i odkładamy go na dzień, dwa lub trzy, żeby przesechł. Potem sadzimy go już bez części owocu, w doniczce z przepuszczalnym podłożem, może to być podłoże uniwersalne z domieszką perlitu lub piasku. Gdy nasz fragment ananasa się ukorzeni, przesadzamy go do bardziej kwaśnej ziemi. Generalnie roślina ta jest dość tolerancyjna względem ziemi, jakiej użyjemy w doniczce. Do czasu ukorzenienia dbamy o wysoką wilgotność podłoża i wysoką wilgotność powietrza oraz o wysoką temperaturę. Taka sadzonka najlepiej ukorzeni się gdy będzie mieć 25-28 stopni Celsjusza.

Ananasa można też rozmnożyć przez oddzielenie odrostów bocznych, to chyba bardziej pewna metoda. Jeżeli zatem chcielibyśmy pobawić się w uprawę większej ilości ananasów, warto już w sklepie sprawdzić czy nasz nowy okaz ma już może wytworzone takie mini rozety, które dadzą szansę oddzielenia i dalszej uprawy.

I to wszystko na dziś. Zapraszam do oglądania kolejnych odcinków na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/

#ananas #ananas🍍 #porady #kwiatywdomu #kwiatydoniczkowe #kwiatydomowe #roślinydoniczkowe #rośliny #dompełenkwiatów #uprawa #ogrod_na_co_dzień #kwiaty #poradniki #kwiatyozdobne