Bromelie – rozmnażanie i pielęgnacja

Bromelie – rozmnażanie i pielęgnacja – W dzisiejszym odcinku z cyklu „Dom Pełen Kwiatów” będzie mowa o rozmnażaniu i pielęgnacji bromelii. Zapraszamy!

Na początek, dla wprowadzenia, kilka ogólnych informacji o bromeliach. Jest to liczna rodzina roślin, obejmująca ok. 1400 gatunków, blisko spokrewnionych z ananasem, dlatego nazywa się ją też rodziną roślin ananasowatych. A większość ananasowatych to epifity, podobnie jak storczyk falenopsis, które w naturze osiedlają się na innych roślinach, zwykle na drzewach, służących im za podporę. Rosną w zagłębieniach kory i pobierają wodę z opadów oraz składniki pokarmowe z gromadzących się tam i rozkładających resztek organicznych. Dlatego uprawiane w domu nie potrzebują dużych doniczek, ani częstego nawożenia.

W sklepach ogrodniczych często dostępne są takie np. gatunki bromelii jak:

  • guzmania, liście tej rośliny mają gładki brzeg liści, a kwiaty i rozety w zależności od odmiany mogą mieć różne kolory i kształty
  • fryzea, kwiat tego gatunku przypomina wyglądem kłos i jest pięknie, jaskrawo zabarwiony, frizea lśniąca ma dodatkowo dekoracyjne, ciemne liście, poprzecznie paskowane
  • echmea, w tym echmea „Blue Rain” o wzniesionym, kłosowatym, niebieskim kwiatostanie i liśćmi z kolcami na brzegach.

Rośliny te najlepiej czują się ustawione w miejscu jasnym, ale ze światłem rozproszonym. Są ciepłolubne. Najlepsza temperatura dla nich to 20-25 stopni Celsjusza, spadek temperatury poniżej 16 stopni lub zimne przeciągi mogą powodować ich zamieranie.

Niektóre rośliny dostępne w sprzedaży uzyskuje się z nasion, jednak taki sposób rozmnażania warto zostawić specjalistom. W warunkach domowych możemy rozmnażać te rośliny z odrostów, oddzielając je od rośliny matecznej i sadząc w osobnej doniczce.

Już w trakcie zakupu możemy wybrać taką roślinę, u której widać tworzący się młody odrost. Warto na to zwrócić uwagę, jeżeli chcemy uprawiać echmeę czy guzmanię przez dłuższy czas.  Wszystko dlatego, że rośliny ananasowate kwitną tylko raz, a po przekwitnięciu rozeta rośliny pomału się kurczy i obumiera. Podstawą dalszej uprawy są pojawiające się młode rozety.

Nie musimy się więc martwić, gdy zauważymy, że ozdobna rozeta bromelii zaczyna zasychać. Jest to proces naturalny. Ważne, żeby w tym czasie wytworzyły się u podstawy kolejne rozety. Z ich oddzieleniem warto poczekać, aż przerosną roślinę mateczną lub gdy osiągną minimum 1/2 wysokości rośliny. Możemy też przesadzić nową rozetę razem ze starą i poczekać, aż ona sama obumrze.

Planując przesadzania lub rozmnażanie bromelii przygotowujemy doniczki i podłoże. Doniczki mogą być niewielkie, ponieważ rośliny te mają naprawdę mały system korzeniowy. Tak naprawdę pojemnik służy jedynie do utrzymania rośliny w pozycji pionowej. Można też np. przytwierdzić rozety bromelii do kawałka kory, może kiedyś spróbuję.

Podłoże do uprawy bromeliowatych powinno być przepuszczalne. Może być to ziemia torfowa, o rozluźnionej, przewiewnej strukturze. A jeżeli chcemy mieć pewność, że na pewno jest ona wystarczająco przepuszczalna, możemy wymieszać ją z podłożem po storczyków. Ja np. wybieram z ziemi do storczyków wszystko oprócz kory i mieszam z torfowym podłożem uniwersalnym lub podłożem do roślin zielonych.

Przed przesadzeniem usuwamy wszystkie zaschnięte części roślin, stary kwiatostan i liście. Jeżeli roślina wytworzyła jedną nową rozetę, jak np. ta fryzea, możemy ją przesadzić razem ze starą, jednak dbając o to, aby teraz młoda była umieszczona centralnie i pionowo w doniczce.

Jeżeli chcemy rozmnożyć bromelię, która ma więcej nowych odrostów, jak np. ta guzmania, oddzielamy odrost wraz z korzeniami od rośliny matecznej. W razie konieczności można się wspomóc nożem. Odrost musi mieć własne korzenie, jeśli ich zabraknie, nie będzie rósł. Następnie sadzimy go w nowej doniczce, delikatnie ugniatając podłoże wokół podstawy rozety.

Rozety bromelii żyją zazwyczaj 2-3 lata, zależnie od tempa wzrostu. Kolejnego kwitnienia też możemy się spodziewać mniej więcej po 2-3 latach i po nim zazwyczaj rozeta obumiera. Ale żeby ponownie zakwitnąć w warunkach domowych, rośliny ananasowate potrzebują niekiedy stymulacji chemicznej etylenem. Jest to gaz wytwarzany np. przez dojrzewające jabłka. Możemy więc włożyć kawałek jabłka do rozety lub umieścić roślinę z doniczką, na kilka dni dni, w worku foliowym w kilkoma jabłkami. To może być bodźcem dla bromelii, że już czas zainicjować kwitnienie.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/