Czerwiec w ogrodzie 21.06 – 27.06 kalendarz ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie kalendarz ogrodnika – „Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, który zapowiada się burzowo.

Sprawdźmy więc czy zabezpieczyliśmy wszystkie wrażliwe na wiatr i ulewy rośliny. Czy podwiązane są pomidory i pnące rośliny, które tego wymagają. Jeżeli to możliwe warto też na czas burzy schować pod zadaszenie surfinie i inne kwitnące rośliny uprawiane w donicach na balkonach i tarasach, które mogą się uszkodzić podczas silnych opadów deszczu.

W warzywnikach cieszymy się o tej porze zbiorami, m.in. takich roślin jak: groszek cukrowy, kalarepa, brokuły, cebula ze szczypiorem czy bób. 22 czerwca to pierwszy dzień kalendarzowego lata, od tego momentu dzień będzie się już skracał, a noc wydłużać.

Za to 23 czerwca obchodzimy Dzień Ojca. Wszystkim Ojcom składamy więc najlepsze życzenia, zdrowia, szczęści i pomyślności. Oraz sukcesów, również w uprawianiu ogrodniczego hobby.

A w wielu ogrodach cudownie kwitnie teraz czosnek ozdobny. Fioletowe kule unoszą się nad innymi roślinami kwitnącymi lub bylinami. Niemniej pięknie kwitnie szczypiorek, delikatniejszymi fioletowymi kwietnymi kulami. Jeżeli zależy nam na większej ilości aromatycznych liści szczypiorku, kwiaty te należy usunąć. Pamiętajmy, że są one jadalne i możemy ich użyć np. do sałatek, mogą być piękną dekoracją. Jeżeli z kolei chcielibyśmy pozyskać nasiona szczypiorku, żeby je potem wysiać i powiększyć szczypiorkowe nasadzenia, pozostawiamy je na roślinie jak najdłużej, najlepiej do zaschnięcia.

Cały czas możemy sadzić zioła w ogrodowych zielnikach lub donicach. W sklepach ogrodniczych, a także spożywczych możemy nabyć gotowe sadzonki rozmarynu, szałwii, tymianku, oregano, mięty i wielu innych często leczniczych roślin. Wysiewać możemy nadal bazylię w różnych odmianach. Na pewno zdąży dojrzeć, a my będziemy mogli cieszyć się smakiem jej aromatycznych liści, np. w połączeniu z pomidorami.

O tej porze możemy rozmnożyć wiele roślin. Np. lawendę, która jest zarówno rośliną zielną, jak i ozdobną. Pobrać możemy teraz jej sadzonki zielne. Podobnie możemy latem postąpić z wieloma roślinami balkonowymi. Rozmnażać przez sadzonki wierzchołkowe możemy np. pelargonie i fuksje, a przez sadzonki wierzchołkowe i pędowe pnącza, których często używamy do wypełnienia kompozycji, takich jak np. komarzyca czy dichondra. W tym celu wystarczy odciąć wybrany fragment rośliny bądź pędy za pomocą ostrego czystego sekatora lub noża, usuwamy dolne liście i ewentualny kwiatostan i umieszczamy w wodzie lub w doniczce z podłożem. W tym drugim przypadku możemy dodatkowo użyć ukorzeniacza, który przyspieszy proces ukorzeniania się naszej nowej sadzonki. W przypadku lawendy warto wybierać wierzchołki pędów, które są stosunkowo długie, mają 7-10 cm i są na tyle twarde, że da się je wcisnąć w podłoże, jeszcze nie zdrewniałe, ale też nie kwitnące. Powinny być one gotowe do sadzenia na miejsce stałe jeszcze w tym roku. 13.08.2019

Czerwiec to także czas przycinania żywopłotów liściastych, których ze względu na tzw. „efekt płaczu” nie przycinaliśmy wcześniej. Dotyczy to np. nasadzeń z grabu i buku, a także drzew, takich jak klon lub brzoza. Regularne cięcie żywopłotów liściastych to podstawowy zabieg, dzięki któremu możemy w ogrodzie zbudować zieloną ścianę. Dzięki niemy zagęszcza się on od dołu, jest odpowiednio zwarty i wypuszcza wiele odrostów bezpośrednio z pnia. Cięcie takiego szpaleru, przykładowo z grabów należy wykonać co najmniej raz w roku lub dwukrotnie, pierwszy raz w czerwcu, drugi – pod koniec sierpnia.

Tymczasem na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/