Czerwiec w ogrodzie – 15.06 -21.06 – kalendarz ogrodnika

Czerwiec w ogrodzie. „Czerwiec się czerwieni, będzie dość w kieszeni.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

gdzie możemy już zauważyć czerwone truskawki i czereśnie, róże i maki. Nadchodzi czas obfitości, kiedy będziemy mogli podziwiać piękno uprawianych przez nas roślin i zbierać coraz większe plony.

Na etapie zawiązywania owoców truskawki czy borówki dbamy, aby rośliny te miały dostateczną ilość wody. Jeżeli jest upalnie lub sucho warto sięgnąć po konewkę lub wąż ze zraszaczem. Borówka amerykańska w naturze rośnie najczęściej na wilgotnych lub mokrych torfowiskach i ma płytki system korzeniowy. Jeżeli przeschnie, zielone owoce mogą opaść zanim dojrzeją.

Jeżeli nasze ogrody często odwiedzane są przez ptaki, zwłaszcza przez szpaki, warto okryć drzewa i krzewy owocowe siatką. W przypadku truskawek sprawdzamy, czy nie pojawiły się ślimaki, bo mogą nas uprzedzić i zjeść owoce, na które czekamy.

Jeżeli zrobiło nam się miejsce na grządkach warzywnych, np. po zebranej już rzodkiewce lub sałacie możemy wysiać fasolkę szparagową. Nie jest jeszcze za późno, żeby sięgnąć po nasiona ogórków i innych warzyw dyniowatych, buraków czy letnich odmian rzodkiewki i sałaty. Będziemy się cieszyć ich plonami w drugiej połowie lata i wczesną jesienią.

Możemy też już pomyśleć o poplonach i przygotować rozsadę warzyw, które posadzimy po zbiorach pomidorów i wczesnych ogórków. Na rozsadniku, który możemy przygotować w ogrodzie, można wysiać np. kalarepę, kalafiory, jarmuż czy brokuły.

Nadal możemy zbierać nasiona kwiatów kwitnących wczesną wiosną, do których zaliczamy bratki. Zwłaszcza, gdy trafiliśmy w tym roku na piękną odmianę. Trwa też czas ich wysiewu, bo to często kwiaty dwuletnie. W czerwcu i lipcu na rozsadniku wysiewać możemy nie tylko bratki, ale też stokrotki, niezapominajki czy goździki brodate.

Wykopujemy cebule hiacyntów, narcyzów czy tulipanów. Szczególnie te, które wymagają przesadzenia. Delikatnie je oczyszczamy, osuszamy i umieszczamy w suchym, przewiewnym miejscu. W naturze, rośliny te w czasie lata nie są narażone na częste opady deszczu, które u nas się zdarzają, dlatego będą nam wdzięczne za taki zabieg. W sierpniu lub we wrześniu będziemy mogli je posadzić ponownie.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/