Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Czerwiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Zapraszamy na kolejny film z cyklu „Tydzień w Ogrodzie” z podpowiedzią, jakie zadania ogrodnicze czekają nas w nadchodzących dniach. 😊
„Czerwiec grudniową pogodę głosi, lipiec dla stycznia wróżbę przynosi” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już czerwiec a witamy lipiec
… widokiem wspaniale kwitnących o tej porze lilii. Mnogość gatunków i odmian tych roślin zachwyca. Kwiaty mogą przybierać przeróżne formy i kolory, niektóre z nich pięknie pachną. Jeżeli nie mamy ich jeszcze w ogrodzie, a chcielibyśmy mieć, warto zaplanować nasadzenia ich cebul np. na jesień. Pamiętajmy, że lilie najlepiej czują się posadzone w ziemi przepuszczalnej, nie lubią gleby podmokłej, za to powinna być ona żyzna, dobrze nawieziona.
Na przełomie czerwca i lipca zaczyna kwitnąć też wiele odmian hortensji. Warto pamiętać, że są to rośliny, które z kolei lubią mieć stale wilgotne podłoże. Zatem jeżeli jest bardzo upalnie lub wielkość opadów w naszym rejonie jest niewystarczająca, należy zadbać o ich regularne podlewanie. Na etapie zawiązywania kwiatów, warto je też odżywić, dzięki czemu kwiatostany będą duże i pięknie wybarwione.
O nawożenie dbamy także w przypadku balkonowych i tarasowych roślin rosnących w donicach, zwłaszcza po silnych i ulewnych deszczach. Surfinie, petunie mogą po nich prezentować się nieco gorzej. Na szczęście szybko dochodzą do siebie, ale żeby przyspieszyć ten proces i doprowadzić je znowu do pięknego wyglądu należy je dokarmić, np. krystalicznym nawozem rozpuszczalnym w wodzie. W razie konieczności można je także przyciąć. Usuwamy też przekwitnięte kwiaty lub kwiatostany. W czasie deszczowej pogody po nawóz należy sięgać częściej niż zwykle, ponieważ składniki odżywcze z podłoża w doniczkach jest szybciej wypłukiwane, a rośliny ich potrzebują, żeby zawiązać jak najwięcej kolejnych kwiatów lub kwiatostanów.
W warzywnikach trwają już zbiory wielu warzyw, m.in. bobu, cebuli, kalarepy i brokułów. Kończymy już zbiory groszku, a także sałaty z wiosennych wysiewów czy rozsad. Zaczynamy zrywać pierwsze ogórki. Cały czas dbamy o pomidory, podwiązując je, wyłamując „wilki” u odmian wielkokwiatowych, redukując masę liściową, jeżeli jest to konieczne i kontrolując pod kątem chorób grzybowych. W razie potrzeby nawozimy je pogłównie. I podlewamy, gdy jest sucho.
Koniec czerwca to ostatni moment, żeby wysiać wiele roślin na rozsady, które potem będziemy mogli uprawiać jako poplony. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak jarmuż, brokuły i kalafiory. Cały czas możemy siać kalarepę, letnie odmiany sałaty, rukolę czy rokiettę siewną. Na grządkach wysiewać można jeszcze fasolkę szparagową, koper i bazylię. Nie jest jeszcze za późno na wysiew ogórków i cukinii.
Nie zapominamy o domowych roślinach doniczkowych, zarówno tych, które cały rok rosną w naszych mieszkaniach, jak również tych, które wystawiliśmy na czas letnich dni na balkon lub taras. To moment ich największych przyrostów i najsilniejszej wegetacji, warto je zatem regularnie nawozić i oczywiście regularnie podlewać.
01 lipca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Owoców, warto więc w tym dniu zastanowić się, czy mamy w ogrodzie wszystkie rośliny owocowe, jakie byśmy chcieli. A może warto wzbogacić nasadzenia o kilka dodatkowych krzewów lub drzew owocowych, które będą nie tylko pięknie wyglądały, ale również obdarzą nas zdrowymi i pysznymi malinami, jeżynami, czereśniami czy jabłkami. Kto nie ma na to miejsca, może spróbować uprawy truskawek lub poziomek w donicach. Możliwości jest wiele. Latem jest wtedy co podjadać.
Życzymy letniego, pięknego, udanego tygodnia. Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/