Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. „Co lato odkłada, to zima przejada” 😋 Czas na kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym przypomnienie, jakie ogrodnicze zadania czekają na nas w nadchodzących dniach. Zapraszam!

Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…od Dnia Ostrej Papryczki Chili, który przypada na 3 lipca.  To roślina, która doskonale w naszym klimacie czuje się w uprawie pojemnikowej. W donicach ziemia szybciej się nagrzewa, co paprykom bardzo odpowiada. Pamiętajmy jednak, że im mniejsza jest donica, tym częściej musimy roślinę podlewać i odżywiać. Papryczkę Chili w różnych odmianach z powodzeniem możemy uprawiać też w gruncie. Najlepiej rozwija się w szklarni lub w foliowym tunelu.

Rozpoczyna się sezon ogórkowy. To czas przygotowywania różnego rodzaju przetworów z ogórków i innych warzyw, jakie możemy uprawiać w ogródku. Na bieżąco zrywamy już nie tylko ogórki, ale także brokuły, kalarepy i inne warzywa kapustne oraz cebulę i czosnek, który jak najbardziej przyda się do zrobienia małosolnych i kiszonych ogórków. Zaczynają dojrzewać pierwsze pomidory szklarniowe lub te, które zostały wcześnie posadzone. Zaczynają czerwienić się też papryki, jeżeli ich rozsady przygotowaliśmy stosunkowo wcześnie, w tym wcześniej wspomniane papryczki chilli.

W lipcu warto zwrócić uwagę na rośliny uprawiane w warunkach szklarniowych lub doniczkowych i przyjrzeć się im pod kątem chorób fizjologicznych. Taką chorobą jest np. sucha zgnilizna wierzchołkowa pomidora i papryki, która częściej dotyka roślin uprawianych  donicach i narażonych na częste przesychanie podłoża, ale może pojawić się także w uprawach gruntowych. Jeżeli zauważymy jej objawy lub chcemy zapobiec jej pojawieniu się możemy użyć specjalistycznego preparatu z wapniem, który leczy i zapobiega powstawaniu suchej zgnilizny. Środek taki należy rozpuścić w wodzie według instrukcji na opakowaniu i nanieść na wybrane rośliny za pomocą opryskiwacza. Taki oprysk może przydać się nie tylko pomidorom i papryce, ale również innym gatunkom uprawianym w ogrodzie, ponieważ stosuje się go również prewencyjnie, żeby zapobiegać zmniejszeniu liczby owoców, pękaniu owoców drzew pestkowych, zniekształceniu blaszek liściowych czy zgorzeli liści sercowych.

Cały czas doglądamy upraw roślin użytkowych i ozdobnych pod kątem żerowania szkodników, mszyc, mączlików, gąsienic czy ślimaków. Po ulewnych deszczach może dochodzić do odkształceń niektórych roślin, np. krzewów róży lub hortensji. Jeżeli do tego dojdzie warto zadbać o podpory i podwiązać wygięte gałęzie lub pędy kwiatostanowe, jeżeli jest to konieczne.

W lipcu możemy kontynuować cięcie żywopłotów liściastych i iglastych oraz roślin okrywowych, które zanadto się rozrosły, za pomocą narzędzi ręcznych lub urządzeń akumulatorowych, których popularność stale wzrasta i które zdecydowanie ułatwiają i przyspieszają pracę. Pamiętajmy, aby przycinanie roślin przeprowadzać zawsze w bezdeszczowy dzień, może być za to wietrznie, żeby rany powstałe po cięciu szybciej zaschły i nie były narażone na wilgoć, co sprzyja pojawianiu się chorób grzybowych. Regularne przycinanie żywopłotów i roślin okrywowych wpływa na ich lepsze zagęszczanie się i ładniejszy pokrój.

W wakacyjne weekendy warto znaleźć czas na odpoczynek w ogrodzie, zwłaszcza jeżeli pogoda dopisuje. Taras o tej porze często zmienia się w dodatkowy pokój pod chmurką, gdzie można zrelaksować się z książką, ziołową herbatą czy kawą lub podczas posiłku, który na świeżym powietrzu, nierzadko wśród kolorowych kwiatów, smakuje najlepiej.

Przy okazji przypominamy, że nadal można jeszcze wysiewać rośliny kwitnące z grupy tzw. roślin dwuletnich oraz niektórych bylin. Dotyczy to m.in. takich gatunków jak bratki, stokrotki, niezapominajki, malwy czy orliki. To już ostatnia chwila, żeby wysiać na rabatach niektóre kwiaty jednoroczne. Do jesieni zdążą jeszcze zakwitnąć np. aksamitki lub cynie. Warto o tym pamiętać, jeżeli na rabatach zrobiła nam się jakaś luka lub wolne miejsce.

I tym kwitnącym akcentem kończymy ten odcinek. Życzymy pogodnego, udanego tygodnia! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/