Goździki – odmiany i uprawa w ogrodzie

Goździki – W programie „Ogród od A do Z” pora na literę G.

G jak GOŹDZIK.

Przyjmuje się, że na terenie Europy i Północnej Afryki występuje ok. 300 gatunków tych roślin. W ogrodach, a także na balkonach i tarasach, często uprawiamy goździki ogrodowe, brodate, chińskie czy pierzaste. Niektóre, jak np. goździk ogrodowy szabo, są uprawiane jako rośliny jednoroczne, inne jak np. goździki brodate są traktowane jako rośliny dwuletnie.

Goździki ogrodowe występują w różnych odmianach. Kwitną na biało, żółto, różowo czy czerwono i są cenione jako kwiaty cięte. Rosną na długich lub krótszych, prostych i mocnych łodyżkach. Kwiaty mogą być jednobarwne lub wielobarwne.

Goździki brodate mają bardzo kolorowe i pachnące kwiaty, które są zebrane w gęste, głowiaste wiązki osadzone na łodyżkach osiągających do 50 cm wysokości. Do wyboru mamy odmiany o pojedynczych lub pełnych kwiatach, jednobarwne lub mieszane. Rośliny te kwitną od lipca do września i również nadają się na kwiat cięty.

Goździki pierzaste były sadzone na rabatach już przez nasze babcie. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pięknie pachną. Roślina ta jest byliną, która rozrasta się w zwartą darń. Nie tylko pięknie wygląda w ogrodzie lub na balkonie, ale także jest silnym wabikiem dla pszczół i innych owadów zapylających oraz dla motyli.