Hiacynty – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie
Hiacynty – Dzisiaj w programie Ogród od A do Z kolejna litera ogrodniczego alfabetu. H jak Hiacynt. Słodko pachnące hiacynty wnoszą wiosną kolor do ogrodu, a zimą ożywiają nasze mieszkania.
Słodko pachnące hiacynty wnoszą wiosną kolor do ogrodu, a zimą ożywiają nasze mieszkania. Mogą być uprawiane na rabatach, a także w doniczkach lub misach. Mogą stanowić piękną ozdobę wczesnowiosennych donic tarasowych lub skrzynek okiennych.
Hiacynty można kupić w różnych kolorach, chociaż w naturze kwitną tylko na niebiesko. Te posadzone w ogrodzie kwitną od marca do połowy maja. Lubią miejsca słoneczne lub pół cieniste i przepuszczalną glebę. Cebule sadzimy jesienią na głębokości trzykrotności ich rozmiaru, czyli mniej więcej na głębokości 12/15 cm. W trakcie sezonu wegetacyjnego nie wymagają specjalnej pielęgnacji, z wyjątkiem podlewania podczas suszy. Po przekwitnięciu należy usuwać przekwitłe kwiatostany pozostawiając osie kwiatostanów, które wraz z liśćmi powinny zaschnąć w sposób naturalny.
W domu możemy cieszyć się hiacyntami praktycznie od Bożego Narodzenia. Wszystko dzięki pędzeniu, czyli zabiegowi, który przyspiesza kwitnienie tych roślin. Polega ono na umieszczeniu cebul hiacynta w chłodzie przez odpowiedni czas, zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. Potem przenosimy cebule w cieplejsze miejsce, sadzimy w podłożu lub specjalnym naczyniu z wodą i czekamy aż zakwitnie.
Jeżeli chcemy kogoś obdarować hiacyntem, warto wiedzieć, że w zależności od koloru ma on inną symbolikę. Biały hiacynt jest wyrazem sympatii, żółty szczęścia z powodu miłości, błękitny stałości w uczuciach i poglądach, a fioletowy w zależności od sytuacji „przebacz, bo zrobiłem źle i jest mi przykro” albo „kochaj mnie bardziej”.
Zobacz też inne rośliny :
rododendron – aksamitki – fuksja – kalina – lawenda – cis – hibiskus bagienny – jesienny – bratki – wawrzynek – trzmielina – rozplenica – pierwiosnki – niecierpki – uczep – mieczyki – lilie – stokrotki – jeżówka – irga – fiołek – enkiant – dynie ozdobne – cebulica syberyjska – bluszcz – azalie – żurawki – chryzantemy – wrzosy – słonecznik – piwonie – orliki – narcyz – magnolia – łubin – jałowiec – irys – groszek pachnący – forsycja – eksakum – dalie