Hiacynty – uprawa i pielęgnacja w ogrodzie

Hiacynty – Dzisiaj w programie Ogród od A do Z kolejna litera ogrodniczego alfabetu. H jak Hiacynt. Słodko pachnące hiacynty wnoszą wiosną kolor do ogrodu, a zimą ożywiają nasze mieszkania.

Słodko pachnące hiacynty wnoszą wiosną kolor do ogrodu, a zimą ożywiają nasze mieszkania. Mogą być uprawiane na rabatach, a także w doniczkach lub misach. Mogą stanowić piękną ozdobę wczesnowiosennych donic tarasowych lub skrzynek okiennych.

Hiacynty można kupić w różnych kolorach, chociaż w naturze kwitną tylko na niebiesko. Te posadzone w ogrodzie kwitną od marca do połowy maja. Lubią miejsca słoneczne lub pół cieniste i przepuszczalną glebę. Cebule sadzimy jesienią na głębokości trzykrotności ich rozmiaru, czyli mniej więcej na głębokości 12/15 cm. W trakcie sezonu wegetacyjnego nie wymagają specjalnej pielęgnacji, z wyjątkiem podlewania podczas suszy. Po przekwitnięciu należy usuwać przekwitłe kwiatostany pozostawiając osie kwiatostanów, które wraz z liśćmi powinny zaschnąć w sposób naturalny.

W domu możemy cieszyć się hiacyntami praktycznie od Bożego Narodzenia. Wszystko dzięki pędzeniu, czyli zabiegowi, który przyspiesza kwitnienie tych roślin. Polega ono na umieszczeniu cebul hiacynta w chłodzie przez odpowiedni czas, zazwyczaj od 6 do 8 tygodni. Potem przenosimy cebule w cieplejsze miejsce, sadzimy w podłożu lub specjalnym naczyniu z wodą i czekamy aż zakwitnie.

Jeżeli chcemy kogoś obdarować hiacyntem, warto wiedzieć, że w zależności od koloru ma on inną symbolikę. Biały hiacynt jest wyrazem sympatii, żółty szczęścia z powodu miłości, błękitny stałości w uczuciach i poglądach, a fioletowy w zależności od sytuacji „przebacz, bo zrobiłem źle i jest mi przykro” albo „kochaj mnie bardziej”.

Zobacz też inne rośliny :

rododendron   –   aksamitki   –   fuksja   –   kalina   –   lawenda   –   cis   –   hibiskus bagienny   –   jesienny   –   bratki   –   wawrzynek   –   trzmielina   –   rozplenica   –   pierwiosnki   –   niecierpki   –   uczep   –   mieczyki   –   lilie   –   stokrotki   –   jeżówka   –   irga   –   fiołek   –   enkiant   –   dynie ozdobne   –   cebulica syberyjska   –   bluszcz   –   azalie   –   żurawki   –   chryzantemy   –   wrzosy   –   słonecznik   –   piwonie   –   orliki   –   narcyz   –   magnolia   –   łubin   –   jałowiec   –   irys   –   groszek pachnący   –   forsycja   –   eksakum   –   dalie