Kalendarz ogrodnika na 17.12 – 23.12 – grudzień w ogrodzie

Grudzień w ogrodzie – „Grudzień to miesiąc zawiły, czasem srogi, czasem miły”. A przede wszystkim świąteczny. Rozpoczynamy więc przedświąteczny “Tydzień w ogrodzie”.

Na dworze coraz mroźniej. Sprawdzamy wszystkie osłony wrażliwych roślin w ogrodzie. Zaliczamy do nich m.in. róże, rododendrony, niektóre hortensje oraz młode, niedawno posadzone okazy.

Pamiętajmy, że rośliny okrywamy dopiero po pierwszych, silniejszych przymrozkach. Zbyt wczesne założenie osłon może być szkodliwe. Dlatego w cieplejszych rejonach naszego kraju rośliny zabezpieczamy niekiedy dopiero teraz.

19 grudnia przypada Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Warto wtedy sprawdzić jak się czują nasze różaneczniki, laurowiśnie, ostrokrzewy czy iglaki.

Chociaż obecnie najwięcej uwagi poświęcamy świerkom lub jodłom, które zdobią nasze domy i mieszkania jako bożonarodzeniowe choinki. Żywe drzewka są oferowane w formie ciętej lub doniczkowej. Pięknie pachną i wprowadzają cudowną atmosferę.

A 21 grudnia mamy pierwszy dzień astronomicznej zimy. To najkrótszy dzień w roku. Słońce wzejdzie o 7:42, a zajdzie o 15:24. Od tego momentu, z każdą kolejną dobą słonecznych minut będzie przybywać, a nocy ubywać.

Długie wieczory możemy jeszcze poświęcić na przygotowywanie bożonarodzeniowych dekoracji, korzystając z tego co znajdziemy w ogrodzie. Może być to np. stroik dla świeczki z iglastych gałązek i ususzonych jesienią liści.

Możemy też obciąć kilka gałązek najbardziej popularnych w naszych ogrodach tui i dodać kilka gałązek bluszczu, żeby powstał śliczny świąteczny wianek. Dokładamy aniołka lub inną wybraną ozdobę i gotowe.

O świątecznych wiankach możemy także przeczytać w grudniowym wydaniu czasopisma “Przepis na Ogród”. Ponadto znajdziemy w nim m.in. artykuł o tym jak zrobić skrzaty z jałowca czy o tym jak zrobić prosty stroik z cisu i ostrokrzewu.17

Na kolejny “Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/