Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. W tym tygodniu powitamy zimę. ❄ O tej porze dni są najkrótsze w roku, a noce najdłuższe. Na szczęście jest to także tydzień świętowania, kiedy w wigilijny wieczór czekamy na pierwszą gwiazdkę.🌟 Zapraszamy więc na pierwszy zimowy „Tydzień w Ogrodzie” i składamy najwspanialsze bożonarodzeniowe życzenia. 🎄 Wesołych Świąt! 🎄

„Grudzień to czas zawiły, czasem srogi, czasem miły” Rozpoczynamy świąteczny „Tydzień w Ogrodzie”.

Dniem 19 grudnia, kiedy to przypada Dzień Wiecznie Zielonych Roślin. Zwraca to naszą uwagę na zimozielone okazy, które uprawiamy w ogrodach i w domach. Otoczeni zielenią czujemy się zdecydowanie lepiej, rośliny mają pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. W czasie zimy pamiętajmy, aby od czasu do czasu podlać rośliny zimozielone w ogrodzie, natomiast w domach dbamy o spulchnianie ziemi w doniczkach i zraszanie gatunków, które lubią wilgotne powietrze.

Zanim na dobre ogarnie nas przedświąteczna gorączka warto sprawdzić stan przechowywanych cebul, bulw i kłączy roślin, które zimujemy w wybranym dla nich miejscu, m.in. dalii, mieczyków czy pacioreczników. Jeżeli zauważymy, że zostały porażone przez choroby lub zaatakowane przez szkodniki, jak najszybciej je usuwamy.

Na trzy dni przed Bożym Narodzeniem w wielu domach jest już świąteczna choinka. Jeżeli jest to żywe drzewko choinkowe, bez względu na to czy jest ono cięte, czy z bryłą korzeniową, pamiętajmy o jego regularnym podlewaniu. Warto zadbać także o to, żeby stało ono z dala od źródła ciepła, kaloryfera, pieca czy kominka. Choinkę w ogrodzie najlepiej udekorować naturalnymi ozdobami. Mogą to być np. ozdoby drewniane przykładowo z brzozowej kory, szyszki, rajskie jabłuszka czy suszone cytrusy.

Wytrzymałość choinki, a także cyprysów, cyprysików czy jałowców, które zaprosiliśmy do domu jako miniaturowe choinkowe ozdoby, wzmocnimy poprzez zraszanie ich wodą. Zabieg ten umożliwia też wydobycie ze świerków zapachu żywicy, który rozniesie się po całym mieszkaniu. 22 grudnia rozpoczynamy kalendarzową zimę. W tym dniu dzień jest najkrótszy, a noc najdłuższa.

Na szczęście w blasku świec i lampionów każdy zakątek ogrodu, balkonu lub domu staje się jaśniejszy, radośniejszy i piękniejszy. Jeżeli mamy taką możliwość, zamieńmy nasze otoczenie w świetlistą krainę. Najczęściej w ogrodach i na balkonach wywieszamy teraz lampki ledowe, które pobierają małą ilość prądu. W domu wystarczy postawić stoik ze świeczką. Nawet niewielki płomyk daje wiele uroku.

24 grudnia rozpoczynamy świętowanie, od wigilijnego wieczoru. Życzymy, by przy wigilijnym stole oprócz pyszności i smakowitości było również mnóstwo rodzinnej radości i miłości. 24 grudnia przypada także Dzień Raju.

Życzymy więc rajskiego czasu, zdrowia i pomyślności, spełnienia marzeń oraz rajskiego ogrodu i rajskich roślin w domu. Oby magia Bożego Narodzenia wypełniła ciepłem wszystkie mroźne dni.

Wesołych Świąt! Na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/