Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Styczeń w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Nowy rok i nowy tydzień rozpoczynamy kolejnym odcinkiem z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Czas pomyśleć już o nowym sezonie ogrodniczym. ? Na co zwrócić uwagę? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszamy!

„Kiedy w styczniu lato, w lecie zimno za to” Rozpoczynamy pierwszy w tym roku „Tydzień w Ogrodzie”.

Nowy tydzień, nowy rok, nowy czas na planowanie, między innymi tego, co już niedługo będzie się działo w naszych ogrodach. To najlepszy moment na zebranie myśli i pomysłów i zastanowienie się, co chcielibyśmy zmienić lub zrealizować w nowym sezonie. Co chcielibyśmy wysiać lub posadzić, co będziemy uprawiać i czego potrzebujemy, żeby to wszystko zrealizować. Warto sobie wszystko spisać i sporządzić listę prac oraz potrzebnych zakupów. Potem wystarczy już tylko trzymać się tego planu.

Uwaga na odwilże. Od kilku lat można zaobserwować, że zimą, po dłuższych mrozach w styczniu lub lutym następuje tygodniowa lub dwutygodniowa odwilż, podczas której dość znacznie podnosi się temperatura. Im dłużej utrzymuje się takie ocieplenie, tym gorzej dla roślin, które zostały starannie okryte. Pod warstwami okrywy temperatura wrasta jeszcze bardziej, wybudzając roślinę i pobudzając ją do wzrostu. Ponowne nadejście zimy i następne silne spadki temperatury powodują wtedy uszkodzenia. Dlatego warto w czasie odwilży przyjrzeć się okazom pod osłonami i w razie konieczności odkryć je na ten czas.

Z drugiej strony, jeżeli ziemia nie jest zmarznięta, możemy na wybranych zagonach rozłożyć świeży obornik i wymieszać go z wierzchnią warstwą gleby. Pamiętajmy jednak, że nie wszystkie warzywa powinny być uprawiane w pierwszym roku po oborniku. Najlepiej w takim miejscu czują się m.in. warzywa dyniowate: ogórki czy dynie, podczas gdy np. marchew lepiej jest uprawiać w drugim lub nawet trzecim roku po oborniku. Warto zgłębić tę wiedzę.

Jeżeli mamy w planach uprawę roślin z rozsady, warto zaopatrzyć się w wielodoniczki, pojemniki i podłoże do wysiewu. Pierwsze wysiewy niektórych kwiatów można przeprowadzać już od stycznia a nawet od grudnia, warzywa zazwyczaj zaczynamy wysiewać na rozsady od lutego. Dla przypomnienia, w styczniu można wysiewać na rozsady np. pelargonie, begonie czy pierwiosnki. Pelargonie i begonie potrzebują ciepła do kiełkowania, pierwiosnki należy wystawić na dwór, żeby przeszły okres chłodu.

„Na trzech Króli słońce świeci, wiosna do nas pędem leci”. 6 grudnia obchodzimy Święto Trzech Króli. Jest to doskonały dzień na spacer po ogrodzie i sprawdzenie czy nie wymaga on naszej uwagi, czy nie czekają jakieś pilne prace do wykonania.

Jeżeli mieliśmy żywą choinkę z bryłą korzeniową, którą chcemy posadzić w ogrodzie, to warto już teraz wystawić ją na zewnątrz, żeby się nie rozhartowała. To samo dotyczy cyprysów, cyprysików czy jałowców, które coraz częściej wykorzystujemy jako miniatorowe choinki. Jeżeli zauważymy na naszych choinkach w domu nowe przyrosty, lepiej trzymać je w cieple, aż do ustąpienia przymrozków i dopiero potem znaleźć dla nich miejsce na działce.

W domach odkurzamy domowe rośliny doniczkowe. Kurz zalegający na liściach dodatkowo ogranicza ilość światła docierającego do roślin, którego nasze okazy o tej porze i tak mają za mało. W przypadku dużych liści, możemy je przykładowo przetrzeć wilgotną ściereczką. W przypadku roślin drobnolistnych, można okazy regularnie zraszać lub je umyć pod delikatnym prysznicem.

Życzymy przyjemnego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień. Zapraszamy też do oglądania pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/