Kalendarz ogrodnika na 30.09 – 06.10 – październik w ogrodzie

Październik w ogrodzie. „Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak”
A grzybów w lasach jest -całkiem sporo. Może zatem tego roku zima nie nadejdzie tak szybko… Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.
W ogrodach królują teraz trawy ozdobne. Wiele przyozdobionych puszystymi pióropuszami kwiatostanów. Jeżeli planujemy posadzić na działce te rośliny, warto przyjrzeć się im właśnie teraz, gdy prezentują się w pełnej okazałości. Przypominamy też, że 30 września jest Dzień Chłopaka.A 1 października przypada Światowy Dzień Ptaków. Ogrodnik, który zdobył przyjaźń ptaków ma powód do radości. Te śliczne stworzenia są niezwykle pożyteczne, ponieważ żywiąc się szkodnikami trzymają je w ryzach. Zaproszeniem dla ptaków do naszego ogrodu mogą być krzewy owocujące jesienią lub słoneczniki pozostawione dla nich po przekwitnięciu.
O tej porze odwiedzać nas mogą także jeże. Te sympatyczne zwierzęta są wszystkożerne, oprócz owadów zjadają również przejrzałe owoce opadłe na ziemię. Przeurocze są też wiewiórki, które o tej porze chętnie pojawiają się na orzechach lub leszczynie, zwłaszcza jeżeli mamy ogród pod lasem. Podbierają nam orzechy i są w tym bardzo pracowite, ale nie można zaprzeczyć, że mają wiele uroku.
Cały czas możemy sadzić cebule i bulwy roślin kwitnących wiosną. W wielu ogrodach najwcześniej, już w lutym lub marcu, możemy podziwiać krokusy. Sadzimy je teraz, w miejscach słonecznych, najlepiej w grupach, bo wtedy wyglądają najpiękniej. Bulwy zakopujemy na głębokości 4-8 cm w zależności od ich wielkości – im są mniejsze, tym płycej je sadzimy.
Organizujemy miejsce zimowania dla naszych wrażliwych roślin doniczkowych z tarasów czy balkonów, między innymi dla roślin śródziemnomorskich. Im później je wniesiemy do pomieszczenia, tym lepiej, bo rośliny te generalnie wolą być na świeżym powietrzu. Ale nie możemy ich narażać na mrozy czy chłody naszego klimatu. Większość nie zniesie spadku temperatury poniżej zera.
Jednocześnie cały czas dbamy o kompozycje roślinne, które przygotowaliśmy jesienią. Pamiętajmy, że wrzosy są bardzo wrażliwe na przesuszenia, więc jeżeli chcemy długo cieszyć się widokiem ich rozwijających się, kolorowych, delikatnych kwiatów, musimy je systematycznie podlewać. Podłoże jednak nie może być też zbyt mokre, bo wtedy bryła korzeniowa może zagniwać.
Z drzew cały czas opadają jesienne liście. Jeżeli mamy w ogrodzie oczko wodne lub staw, musimy je usuwać z wody, ponieważ zagrażają one zdrowiu sadzawki. Liście, które opadną na dno, zaczynają tam gnić, zużywając tlen, co jest niekorzystne dla żyjątek wodnych, zwłaszcza w zimie.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/