Kalendarz ogrodnika na 18.03 – 24.03 – marzec w ogrodzie
Marzec w ogrodzie – “Jaskółka i pszczółka lata, znakiem to wiosny dla świata”.
W tym tygodniu powitamy już astronomiczną i kalendarzową wiosnę, rozpoczynamy więc kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
Po ścięciu traw ozdobnych nadeszła pora przycięcia również innych roślin w ogrodzie. Usuwamy wszystkie zaschnięte liście, które pozostały na naszych bylinach np. kosaćcach. Już niedługo zaczną wypuszczać młode liście, którym musimy zrobić miejsce.
Marzec w ogrodzie – Przycinamy też hortensje. Pąki już nabrzmiały i można dokładnie wyznaczyć miejsce cięcia. Hortensje bukietowe i drzewkowate tniemy nisko przy ziemi, nad drugim lub trzecim pąkiem.
Wykonujemy też pierwsze prace pielęgnacyjne przy różach. Po zdjęciu zimowych okryć i rozgarnięciu kopczyka, wykonujemy pierwsze cięcie. Już teraz widać, które gałęzie przemarzły. Należy je usunąć. Więcej o cięciu roślin ogrodowych będziemy mówić w sobotnich odcinkach naszego kolejnego ogrodniczego cyklu.
21 marca to pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, na który z utęsknieniem czekają chyba wszyscy ogrodnicy. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny przypada w tym roku na 20 marca, dzień wcześniej. Jest to czas równonocy, po którym dzień będzie się wydłużał a noc skracała. Czują to już rośliny w naszych ogrodach. I warto zrobić kolejne wysiewy w warzywniku.
Marzec w ogrodzie – A wysiewać możemy już między innymi marchewkę i pietruszkę. Doskonałym sąsiedztwem dla marchwi jest cebula. Cebulę również możemy uprawiać z nasion, lub możemy zasadzić dymkę. Małe cebulki kupione w sklepie. To jeden z tematów, który poruszymy w jutrzejszym odcinku cyklu “Ogród Warzywny”.
Grządki przed wysiewem warto zasilić kompostem, dzięki temu nasza gleba będzie bogatsza w próchnicę. Tego typu naturalny nawóz jak najbardziej nadaje się do stosowania przed sianiem lub sadzeniem roślin. Po rozsypaniu nie trzeba go przekopywać. Wystarczy delikatnie zagrabić.
Obsiane grządki warto też przykryć włókniną wiosenną. Spełni ona 3 zadania. Będzie chronić nasze warzywa przed nocnymi przymrozkami. Utrzyma wyższą wilgotność podłoża, przez co możemy się spodziewać szybszych wschodów. Ochroni też nasze nasiona przed ptakami. Pod ręką zostawmy też jeszcze osłony, które mieliśmy na różach czy innych wrażliwych roślinach. Marzec potrafi być kapryśny. Jeżeli będą zapowiadane silne nocne przymrozki okryjmy okazy, które już się obudziły, bo teraz są już bardziej podatne na przemarznięcie.
Na kolejny “Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/