Kalendarz ogrodnika na 03.06 – 09.06 – czerwiec w ogrodzie
Czerwiec w ogrodzie – “Czerwiec nosi dni gorące, kosa dzwoni już na łące”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w Ogrodzie”.
W gorące czerwcowe dni w szczególny sposób dbamy o podlewanie roślin w ogrodzie. Ważna jest nie tylko ilość wody, ale także jej jakość i sposób dozowania, zwłaszcza w warzywniku. Starajmy się nie zraszać liści, ale podlewać uprawy od dołu. Jeżeli liście pomidorów lub np. warzyw dyniowatych będą często mokre, mogą wdać się różne choroby grzybowe.
Bardzo wrażliwy na niedobory wody jest też trawnik. W upalne, słoneczne i bezdeszczowe dni zżółknie, jeżeli nie dostarczymy mu odpowiedniej dawki wody. Cały czas systematycznie musimy też dbać o koszenie. Regularnie koszona darń będzie zdrowsza i bardziej zagęszczona oraz mniej narażona na pojawienie się w niej chwastów.
Upały zachęcają do zabawy z wodą. Szczególnie dzieci chętnie korzystają w ogrodzie z tej formy rozrywki. Już zraszacz wahadłowy lub obrotowy postawiony na trawniku może być źródłem wielkiej radości. Alternatywą dla basenu może być prysznic ogrodowy, postawiony na tarasie lub na trawniku. Woda doprowadzana wężem szybko się nagrzewa, dzięki czemu natrysk jest bardzo przyjemny.
Czerwiec w ogrodzie – Posadzone w maju rośliny doniczkowe przyjęły się rozpoczęły wzrost i intensywne kwitnienie. Jeśli chcemy mieć pięknie ukwiecony balkon lub taras, musimy dbać, aby miały one nie tylko odpowiednią ilość wody, ale również składników pokarmowych. Możemy zastosować granulowany nawóz długodziałający, wymieszany z podłożem lub najpowszechniej stosowane nawozy płynne, rozpuszczane w konewce z wodą. Pamiętajmy, aby nawóz stosować na wilgotne podłoże, a nie suche.
Zbieramy nasiona niektórych roślin kwitnących, np. bratków, stokrotek czy sasanek. Rozpoczynamy też czas wysiewów kwiatów dwuletnich, do których oprócz bratków i stokrotek zaliczamy też m.in. niezapominajki i goździki brodate. Wstępnie można uprawiać je w doniczkach, a pod koniec lata przesadzić na rabatę.
Aby pobudzić rododendrony do dalszego wzrostu, po przekwitnięciu usuwamy stare kwiatostany. Dzięki temu cała energia roślin skierowana będzie na wzrost, a nie na tworzenie nasion.
Czerwiec w ogrodzie – Wykopujemy cebule hiacyntów, narcyzów i tulipanów, które wymagają przesadzenia. Delikatnie je oczyszczamy, osuszamy i umieszczamy w suchym przewiewnym miejscu. Za kilka tygodni będziemy mogli je posadzić ponownie na nowym stanowisku.
Kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/