Kalina koralowa krzew w ogrodzie
Kalina koralowa – Dziś w programie „Ogród od A do Z” pora na roślinę, której nazwa rozpoczyna się na literą K. K jak KALINA KORALOWA.
Kalina koralowa jest rośliną naturalnie występującą w Polsce. Krzewy dorastają do 3-5 metrów, świetnie prezentują się sadzone w grupie, jak również jako solitery. Roślina ta ma nieregularny, rozłożysty i krzaczasty pokrój.
Zaleca się sadzić tę odmianę w miejscach dość wilgotnych i słonecznych lub półcienistych. Krzew ten jest mrozoodporny i lubi glebę żyzną, o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym.
Kaliny koralowe nie wymagają szczególnych nakładów pracy i zabiegów pielęgnacyjnych. Z reguły nie trzeba jej też przycinać, chociaż niektórzy zalecają wykonać regulujące lub prześwietlające cięcie mniej więcej co 2 lata.
Cięcie regulujące ma na celu niedopuszczenie do nadmiernego rozrastania się krzewów i przeprowadza się je po kwitnieniu. Pędy przycinamy wtedy o 1/3 ich długości nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony.
Cięcie prześwietlające ma na celu usunięcie pędów nadmiernie zagęszczających krzew. To cięcie warto przeprowadzić wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji, wycinając najstarsze pędy u ich nasady.
Częstym szkodnikiem jaki pojawia się na kalinach jest mszyca. Atakuje młode pędy, deformując niekiedy liście i kwiatostany.
Kwiatostany kaliny koralowej są niczym miniaturowe wersje hortensji. Pojawiają się jednak znacznie wcześniej.
Zobacz też inne rośliny :
rododendron – aksamitki – fuksja – lawenda – cis – hibiskus bagienny – jesienny – bratki – wawrzynek – trzmielina – rozplenica – pierwiosnki – niecierpki – uczep – mieczyki – lilie – stokrotki – jeżówka – irga – fiołek – enkiant – dynie ozdobne – cebulica syberyjska – bluszcz – azalie – żurawki – chryzantemy – wrzosy – słonecznik – piwonie – orliki – narcyz – magnolia – łubin – jałowiec – irys – hiacynt – groszek pachnący – forsycja – eksakum – dalie