Kalina koralowa krzew w ogrodzie

Kalina koralowa – Dziś w programie „Ogród od A do Z” pora na roślinę, której nazwa rozpoczyna się na literą K. K jak KALINA KORALOWA.

Kalina koralowa jest rośliną naturalnie występującą w Polsce. Krzewy dorastają do 3-5 metrów, świetnie prezentują się sadzone w grupie, jak również jako solitery. Roślina ta ma nieregularny, rozłożysty i krzaczasty pokrój.

Kalina koralowa ‚Roseum’ ma bardzo ozdobne, śnieżnobiałe, kuliste kwiatostany, średnicy ok. 10 cm. Rozwijają się one na przełomie maja i czerwca i przypominają śnieżne kule. Są to kwiaty płonne. Jesienią roślina ta jest również ozdobna z powodu ciemnopurpurowej barwy liści. Wiosną i latem liście mają kolor soczysto zielony.

Zaleca się sadzić tę odmianę w miejscach dość wilgotnych i słonecznych lub półcienistych. Krzew ten jest mrozoodporny i lubi glebę żyzną, o odczynie zasadowym lub lekko kwaśnym.

Kaliny koralowe nie wymagają szczególnych nakładów pracy i zabiegów pielęgnacyjnych. Z reguły nie trzeba jej też przycinać, chociaż niektórzy zalecają wykonać regulujące lub prześwietlające cięcie mniej więcej co 2 lata.

Cięcie regulujące ma na celu niedopuszczenie do nadmiernego rozrastania się krzewów i przeprowadza się je po kwitnieniu. Pędy przycinamy wtedy o 1/3 ich długości nad pąkiem skierowanym na zewnątrz korony.

Cięcie prześwietlające ma na celu usunięcie pędów nadmiernie zagęszczających krzew. To cięcie warto przeprowadzić wczesną wiosną przed rozpoczęciem wegetacji, wycinając najstarsze pędy u ich nasady.

Częstym szkodnikiem jaki pojawia się na kalinach jest mszyca. Atakuje młode pędy, deformując niekiedy liście i kwiatostany.

Kwiatostany kaliny koralowej są niczym miniaturowe wersje hortensji. Pojawiają się jednak znacznie wcześniej.

Zobacz też inne rośliny :

rododendron   –   aksamitki   –   fuksja   –   lawenda   –   cis   –   hibiskus bagienny   –   jesienny   –   bratki   –   wawrzynek   –   trzmielina   –   rozplenica   –   pierwiosnki   –   niecierpki   –   uczep   –   mieczyki   –   lilie   –   stokrotki   –   jeżówka   –   irga   –   fiołek   –   enkiant   –   dynie ozdobne   –   cebulica syberyjska   –   bluszcz   –   azalie   –   żurawki   –   chryzantemy   –   wrzosy   –   słonecznik   –   piwonie   –   orliki   –   narcyz   –   magnolia   –   łubin   –   jałowiec   –   irys   –   hiacynt   –   groszek pachnący   –   forsycja   –   eksakum   –   dalie