Lawenda – cięcie, stanowisko, zastosowanie lawendy
Lawenda – W programie „Ogród od A do Z” pora na literę L.
L jak LAWENDA.
Lawenda wąskolistna, która jest najczęściej uprawiana w naszych ogrodach, pochodzi z basenu Morza Śródziemnego. W przeciwieństwie np. do lawendy francuskiej jest w stanie przetrzymać nasze polskie zimy. Nie jest to roślina wymagająca pod względem pielęgnacji. Jedynym warunkiem jest posadzenie jej na odpowiednim stanowisku, czyli w pełnym słońcu, w lekkiej i przepuszczalnej glebie. Lubi też podłoże wzbogacone w wapń. Roślina bez problemu przetrwa czasowe przesuszenia, może jej z kolei zaszkodzić nadmierna wilgotność. Pięknie prezentuje się na rabatach, w zielnikach i w donicach. Co roku należy ją przycinać, formujemy z niej kulisty kształt. Kwiaty, pojawiają się od czerwca do sierpnia, możemy je zbierać na kwiat cięty i do suszenia.
Lawenda pięknie pachnie, wabi motyle i pszczoły. Jeżeli nie stosujemy oprysków, możemy ją wykorzystać w kuchni lub w domowym SPA. Gdy lawenda zakwitnie zbieramy ją i suszymy. Suszona lawenda ma wiele zastosowań. Umieszczona w szafie odstrasza mole i pęknie pachnie wśród naszych ubrań. Jest też składnikiem ziół prowansalskich, którymi przyprawia się mięso, ryby i sałatki. Suszoną lawendę możemy dodawać do kąpieli, która odstresuje i orzeźwi. Lawenda działa też odkażająco, można z niej zaparzyć pyszną herbatę. Początkowo ma kolor niebieski lub zielonkawy, ale po dodaniu cytryny zmienia się w różowo – fioletowy. Działa ona m.in. wspomagająco w zaburzeniach łaknienia i bólach migrenowych. Jednak zbyt duża ilość wypitej herbatki lawendowej może wywoływać senność.
Ciekawym pomysłem na wykorzystanie lawendy jest przygotowanie cukru lawendowego. Umieszczamy lawendę z cukrem na kilka tygodni, potem go przesiewamy. Aromatyczny, lawendowy cukier doskonale nadaje się do ciast i deserów.