Kwiaty cebulowe – 10 najpiękniejszych kwiatów

Kwiaty cebulowe – 10 najpiękniejszych kwiatów – W dzisiejszym odcinku lista dziesięciu najpiękniejszych roślin cebulowych kwitnących wiosną, które trzeba posadzić jesienią, we wrześniu lub październiku, żeby przeszły okres chłodu. Zaczynamy odliczanie! Od miejsca 10 do miejsca 01.

Miejsce 10 – cebulica syberyjska

Jest to roślina cebulowa o dzwonkowatych kwiatach i wąskich liściach, które zanikają po kwitnieniu. Kwiaty dorastają do 15 cm wysokości i mają jasno fioletowy lub niebieski odcień, chociaż dostępna jest też odmiana „Alba” o czysto białych kwiatach. Roślina ta łatwo się rozrasta, tworząc w kwietniu kolorowe kępy, a ze zbiegiem lat wspaniały błękitny kobierzec. Cebulica syberyjska nadaje się na wiosenne rabaty kwiatowe i do ogrodów skalnych. Jest całkowicie mrozoodporna. Nie jest trudna w uprawie, za to jest niezwykle urokliwa.

Miejsce 9 – śnieżyczka przebiśnieg

Jest  roślina cebulowa, tworząca kępy, którą zna chyba każdy. Nierzadko już w lutym ich kwiaty kołyszą się na wczesnowiosennym wietrze. Po długiej zimie czekamy właśnie na nie. Zanim ogród zmieni się w kolorową oazę kwiatów, te delikatne rośliny sprawiają nam największą radość. Przebiśniegi posadzone w wybranym miejscu, powinny być pozostawione tam na dłużej, nie wykopujemy ich cebul. Mogą nam towarzyszyć przez wiele, wiele lat i co roku zwiastować wiosnę. Dziko rosnące, są pod ochroną. Śnieżyczka przebiśnieg często bywa mylona ze śnieżycą wiosenną, równie urokliwą rośliną, kwitnącą mniej więcej w tym samym czasie. Śnieżyca wiosenna to również roślina cebulowa, jednak w jej przypadku listki okwiatu mają dzwonkowaty kształt, są białe z żółtawą plamką.

Miejsce 8 – czosnek ozdobny

Dostępnych jest wiele odmian czosnku ozdobnego, które możemy uprawiać w ogrodach, ale najbardziej okazały jest czosnek olbrzymi, którego kwiatostan pojawia się zazwyczaj późną wiosną, w czerwcu lub w lipcu, wniesiony nad rozetą liściową na długim pędzie, dorastającym do 120, a nawet 150 cm wysokości. Promieniste kwiaty, najczęściej w kolorze fioletu są promieniste, zebrane w okrągłą główkę. Jest to roślina całkowicie mrozoodporna, zjawiskowa, zdecydowanie przyciągająca wzrok.

Miejsce 7 – cesarska korona

Roślina wielkością dorównująca niemal czosnkowi olbrzymiemu, ale kwitnąca wcześniej, zazwyczaj w kwietniu lub maju. Cesarska korona swoją nazwę zawdzięcza kwiatostanowi, który składa się z dzwonkowatych kwiatów oraz z górującym nad nimi pióropusza liści. Kwiaty mogą być w kolorze czerwonym, pomarańczowym lub żółtym. Roślina ta jest najbardziej znana z wszystkich szachownic, bo do tej rodziny się ona zalicza. Inne szachownice także możemy sadzić w naszych ogrodach, jest wiele gatunków, które wspaniale czują się w naszym klimacie i urozmaicają świat kwiatów.

Miejsce 6 – szafirek

To znacznie mniejszy przedstawiciel kwiatów cebulowych sadzonych jesienią, a kwitnących wiosną. Najbardziej popularne są rośliny kwitnące w barwie szafiru, stąd ich nazwa, ale dostępne są także odmiany w kolorze błękitu, różu, fioletu i bieli. Są one niezwykle łatwe w uprawie i raz posadzone w ogrodzie, pozostaną z nami na lata, rozmnażając się przez cebulki przybyszowe i nasiona, rozrastające się na coraz większych powierzchniach. Kwiaty szafirków zebrane w grona pojawiają się najczęściej w okolicach kwietnia. Dorastają do mniej więcej 20 cm wysokości, warto dla nich znaleźć miejsce na froncie nasadzeń.

Miejsce 5 – hiacynt

To chyba najbardziej pachnący przedstawiciel roślin cebulowych. Swoim zapachem przyciąga uwagę do kolorowych kwiatów zebranych w okazałe grona. Mogą być one w przeróżnych kolorach, m.in. granatowym, fioletowym, niebieskim, czerwonym, różowym, łososiowym, pomarańczowym, żółtym i białym, niczym tęcza. Często uprawiamy je nie tylko w ogrodach, ale podpędzone cebule kupujemy też wczesną wiosną i uprawiamy je w domach. Te posadzone w ogrodzie kwitną od marca do połowy maja. W trakcie sezonu wegetacyjnego nie wymagają specjalnej pielęgnacji, z wyjątkiem podlewania podczas suszy.

Miejsce 4 – lilia

Nie wszystkie lilie zaleca się sadzić jesienią, jest kilka wrażliwszych gatunków które radzi się sadzić wiosną… ale znaczna większość gatunków i odmian trafia do naszych ogrodów we wrześniu lub październiku. Wtedy w sklepach ogrodniczych i internetowych pojawiają się setki jak nie tysiące odmian do wyboru. Lilie należą do najstarszych roślin uprawianych na półkuli północnej, znamy je od starożytności. Niektóre kwiaty pachną równie intensywnie jak hiacynty, inne są jeszcze większe niż czosnek olbrzymi. Mnogość ich gatunków i odmian sprawia, że chyba każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie. W ogrodach rośliny te mogą przez wiele lat pozostawać na raz wybranym dla nich miejscu. Dla ich prawidłowego rozwoju duże znaczenie ma jakość podłoża. Gleba powinna być przede wszystkim przepuszczalna dla wiecznie spragnionych tlenu korzeni. Kwiaty lilii mogą być ścinane do wazonów, będą wtedy ozdobą nie tylko naszych ogrodów, ale także domów.

Miejsce 3 – krokus

Krokusów nie zaleca się już ścinać do wiosennych bukietów, one zwiędną w wodzie dość szybko. Ale możemy je uprawiać w domach tak samo jak hiacynty, w ziemi. Wystarczy posadzić je jesienią w niewielkich doniczkach, zadołować w ogrodzie i gdy pojawią się pierwsze liście, przenieść do mieszkania, gdzie po mniej więcej dwóch tygodniach zakwitną. A kwiaty krokusów w zależności od odmiany mogą pojawiać się w ogrodach od lutego do maja, mogą też mieć przeróżne kolory, np. biały, żółty, niebieski, brązowy, fioletowy i tak granatowy, że prawie czarny. Krokusy możemy sadzić na wiosennych rabatach kwiatowych, na skalniakach, w trawnikach, pod koronami drzew i krzewów liściastych. Najlepiej wyglądają w większych grupach. Ich uprawa jest bardzo łatwa, a widok kolorowych kwiatów krokusów pod koniec zimy cieszy każdego ogrodnika.

Miejsce 2 – narcyz

Żółte narcyzy trąbkowe nazywane są często żonkilami i to one są chyba najbardziej znane. Ale istnieje wiele gatunków narcyzów, które możemy sadzić jesienią w ogrodach, m. in. narcyzy trąbkowe, wielkoprzykoronkowe, drobnoprzykoronkowe i pełne, w kolorach białym, żółtym i łososiowym, jednobarwne lub dwubarwne, o dużych kwiatach lub drobnych. Niekiedy pięknie pachną. Możemy te też uprawiać w donicach, które wczesną wiosną przeniesiemy do domu, żeby ukwieciły nasze wnętrza lub które udekorują nasze balkony i tarasy. Rośliny te mogą przez wiele lat rosnąć w tym samym miejscu. Jednak mniej więcej co 3-4 lata warto je wykopać, podzielić i posadzić ponownie. W ten sposób zapobiegamy ich „zapadaniu” się w ziemię. Cebule narcyzów sadzimy jesienią, od sierpnia do października, a kwitną wiosną, od marca do czerwca. Niektóre odmiany z holenderskich upraw mogą w naszym klimacie przemarzać. Rośliny te dobrze rosną w pełnym słońcu lub w półcieniu. Nie mają wysokich wymagań glebowych, ale najlepiej czują się w ziemi próchnicznej, przepuszczalnej i wilgotnej.

I miejsce 1 w naszej wyliczance zdobywa tulipan!

Tulipany to magiczny sposób zaczarowania ogrodu na kilka wiosennych tygodni. Odpowiednio dobierając gatunki i odmiany, możemy cieszyć się ich kwiatami od marca do czerwca. W ciągu czterech stuleci powstały tysiące odmian hodowlanych tych roślin. Najwcześniej kwitną niskie tulipany botaniczne, po nich budzą się kolejne odmiany, pojedyncze, papuzie, przypominające kwiaty lilii, prążkowane i pełne, podobne do piwonii. Ich płatki mogą mieć przeróżne kolory, niemal we wszystkich barwach tęczy, od bieli po czerń.

Tulipany znane są z tego, że wspaniale nadają się do układania bukietów. Możemy je też, podobnie jak żonkile, hiacynty i krokusy, sadzić w donicach, które wiosną wykorzystamy do dekoracji domów, balkonów lub tarasów. W ogrodach tulipany lubią stanowiska w pełnym słońcu, ale dobrze znoszą też kilkugodzinny półcień lub cień rzucany przez drzewa czy krzewy. Pięknie prezentują się w każdym nasadzeniu. I zdecydowanie zasługują, żeby być numerem jeden w naszym zestawieniu.

Ale czy dla Was są numerem jeden? A może Waszą ulubioną rośliną z naszej wyliczanki jest lilia lub szafirek? Piszcie w komentarzach, które z tych kwiatów lubicie najbardziej. O zwycięzcy przygotujemy specjalny odcinek.

Zapraszamy do zabawy! I zapraszamy do oglądanie kolejnych odcinków na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/