Kwiaty na zacieniony balkon

Kwiaty na zacieniony balkon. Jakie rośliny będą dobrze rosły na zacienionych balkonach i tarasach? O tym jest dzisiejszy film. Zapraszam!

Większość letnich, ciepłolubnych roślin balkonowych i rabatowych, które sadzimy najczęściej w drugiej połowie maja, preferuje stanowiska słoneczne i najlepiej rośnie wygrzewając się w bezpośrednich promieniach słońca. Większość… ale nie wszystkie, bo są i takie, które są cieniolubne lub cienioznośne. Charakteryzują się one dużą odpornością na różne warunki atmosferyczne i nie potrzebują pełnego słońca, żeby się wspaniale rozwijać i kwitnąć.

I do tych właśnie roślin zalicza się np. begonia w różnych odmianach, m.in. begonia rabatowa czy wiecznie kwitnąca, a także fuksja i wilec ziemniaczany, czyli ipomea o ciemniej zabarwionych liściach oraz niektóre odmiany koleusów.

Pelargonie champion – Z czym możemy sadzić pelargonie i petunie? –  Supertunia vistaMandewilla – Petunie – surfinie na balkonPelargonie w skrzynkach balkonowych Lawenda w donicachRośliny do wiszących donic

Oprócz tego w niesłonecznych miejscach możemy sadzić kwitnące niecierpki, dalie i bakopa, sutera oraz ozdobne z liści funkie, bluszcz i plektrantus koleusowaty czy żurawka.

Należy jednak zaznaczyć, że to, iż rośliny te lubią cień, nie znaczy wcale, że nie może w ogóle na nie świecić słońce, wręcz przeciwnie. Doskonale zniosą bezpośrednie nasłonecznienie, ale rano lub wieczorem, przez 3 lub 4 godziny. Chodzi o to, żeby nie były wystawione na silne, palące, południowe słońce. Zwłaszcza latem.

Aczkolwiek begonia rabatowa będzie dobrze rosła zarówno w słońcu, jak i w miejscu ciemniejszym. Roślina tak ma cudowne, jedno lub dwubarwne kwiaty i niemniej dekoracyjne liście. Kwiaty te mogą przybierać różne kolory od bieli, przez kolor żółty, pomarańczowy, czerwony, do różowego czy łososiowego.

Pokrój tych odmian może być wzniesiony lub pół wzniesiony. Np. Begonię Cottage możemy z powodzeniem uprawiać w wiszących pojemnikach. Rośliny te, doskonale się krzewią i rozrastają i kwitną nieustannie od kwietnia/maja do pierwszych przymrozków. Bo należy pamiętać, że nie są to rośliny mrozoodporne, jeżeli posadzimy je wcześniej i będą zapowiadane nocne przymrozki, należy je schować do domu lub w inne wybrane ciepłe miejsce.

Rodzina begonii liczy sobie ok 1500 gatunków, z czego niektóre idealnie nadają się do uprawy w zewnętrznych donicach. Do ich tematu na pewno jeszcze wrócę w osobnym filmie. Dziś tylko kilka słów o tych wspaniałych begoniach rabatowych czy też bulwiastych, które mają niezwykle okazałe kwiaty i kwiatostany. Zasługują, by poświęcić im chwilę i je zaprezentować.

A prezentują się wspaniale, zarówno posadzone samodzielnie w donicy lub w towarzystwie innych odmian lub innych gatunków, jeżeli mamy do obsadzenia większy pojemnik. Skrzynki balkonowe, większe lub mniejsze, też będą jak najbardziej odpowiednie. Rośliny te sadzimy tak samo jak wszystkie inne rośliny balkonowe w żyznym i przepuszczalnym podłożu, może być to podłoże uniwersalne lub do roślin balkonowych, a donice muszą mieć otwory drenażowe na dnie. Begonie sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły do tej pory i po posadzeniu dokładnie podlewamy. Potem dalej dbamy o regularne podlewanie, żeby ziemia w doniczce była zawsze lekko wilgotna.

Begonie zachwycają bujnym kwitnieniem, podczas gry fuksja jest pełna delikatnego uroku. W zależności od odmiany roślina ta może dorastać do 20 lub nawet 100 cm wysokości i może mieć pokrój od przewieszającego się, a nawet płożącego do pół wzniosłego i wzniosłego. Fuksje mają jedno- dwu- lub trójbarwne kwiaty, o charakterystycznej budowie i kształcie.

To znana od lat i lubiana roślina balkonowa, nazywana w Polsce także ułanką i też jest rośliną ciepłolubną, którą sadzimy, gdy minie ryzyko przymrozków lub dopiero wtedy wynosimy ją na zewnątrz po zimowaniu. Polska nazwa „ułanka” nawiązuje do kształtu fantazyjnych kwiatów. Skojarzyły się one twórcom nazwy z ułańską czapką. Mi bardziej pasuje ta roślina do zakątka elfów. Jest w niej coś magicznego. Fuksja będzie też dobrze rosła w miejscu jasnym, ale najlepiej o świetle rozproszonym. Zbyt ostre, południowe światło może powodować opadanie zawiązanych już pąków lub nawet niezawiązywanie pąków kwiatowych, co często jest związane też z tym, że zanadto przesuszyło się podłoże.

Jeżeli chodzi o barwę kwiatów fuksji to przeważają różne odcienie bieli, różu, czerwieni, karminu i fioletu, w przeróżnych kombinacjach. Sadzi się ją dokładnie tak samo jak begonie i inne rośliny tarasowe, czy balkonowe. Niektóre odmiany fuksji są silnie rosnące, inne umiarkowanie rosnące.

Fuksje o wzniesionym pokroju możemy sadzić w wybranej tradycyjnej doniczce lub skrzynce balkonowej, samodzielnie lub w grupie roślin, preferujących podobne warunki uprawy. Mniejsze sadzonki możemy umieścić w mniejszych pojemnikach i ewentualnie przesadzić je jeszcze raz do większych w trakcie sezonu, kiedy zajdzie taka potrzeba. Rośliny te rosną dość szybko, ale nie tak szybko, jak np. surfinie czy supertunie Vista, więc nie musimy stosować aż tak dużej rozstawy podczas tworzenia kompozycji jedno lub wielogatunkowych.

A żeby wszystkie one potem długo i obficie kwitły oraz miały pięknie wybarwione kwiaty, należy pamiętać o ich podlewaniu, jak tylko zauważymy, że tego potrzebują oraz o ich regularnym nawożeniu, np. krystalicznym nawozem rozpuszczalnym w wodzie do pelargonii i innych roślin kwitnących. Tego typu nawóz zawiera niezbędne roślinom składniki pokarmowe, a jego dawkowanie uzależnione jest od wielkości rośliny i donicy oraz warunków atmosferycznych. Należy kierować się wskazówkami podanymi na opakowaniu.

Rośliny cieniolubne czy też cienioznośne, lepiej rosną w takich warunkach niż w słońcu, bardzo często dlatego, że preferują stale wilgotne podłoże i źle reagują na nawet chwilowe przesuszenia. Uprawiając je w cieniu lub półcieniu możemy sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem rzadziej niż miałoby to miejsce, gdybyśmy postawili je w słońcu i jesteśmy w stanie bardziej tę wilgotność kontrolować. Starajmy się też zawsze dozować wodę od spodu, ponieważ w cieniu rośliny i ich liście nie przesychają tak szybko jak w słońcu, co zwiększa ich wrażliwość na choroby grzybowe.

W półcieniu dobrze czuje się też koleus i bardzo odporne oraz żywotne pelargonie rabatowe. Jeżeli więc kochamy te rośliny i chcemy je również posadzić w bardziej zacienionym niż słonecznym miejscu, to musimy liczyć się z tym, że liście koleusów mogą nie być tak wybarwione, jak miałoby to miejsce w słońcu, a pelargonie mogą mieć więcej masy liściowej a zawiązywać mniej kwiatów. Ale nadal z pewnością będą prezentować się bardzo ładnie.

Wybierając jednak koleusy lub wilce do nasadzeń w cieniu lub półcieniu lepiej jest wybrać odmiany o ciemniejszych liściach, nie żółtych czy też limonkowych, bo te jasne zdecydowanie lepiej czują się w słońcu. Ciemne liście roślin posadzonych od północy będą nieco bardziej zielone niż w przypadku roślin, które rosłyby w słońcu. Ale nadal będą bardzo dekoracyjne, jak najbardziej możemy więc ich użyć w kompozycjach wielogatunkowych.

Życzę przepięknie ukwieconych balkonów i tarasów, bez względu na to czy są w słońcu czy w cieniu. I zapraszam do oglądania kolejnych odcinków z cyklu „Balkony i Tarasy” oraz pozostałych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/