Kwiaty w ogrodzie – problemy z chorobami i szkodnikami

Kwiaty w ogrodzie – problemy. W dzisiejszym odcinku programu „Ogrodnicze SOS” zajmiemy się roślinami kwitnącymi. Powiemy jakie choroby i szkodniki mogą je zaatakować i doradzimy jak z nimi walczyć.

Ogrodowe kwiaty zachwycają nas swoimi kształtami i barwnymi kolorami. Ale tylko wtedy, gdy są zdrowe. Niestety niekiedy są atakowane przez choroby i szkodniki.

kwiaty w ogrodzie – Podobnie jak na innych roślinach ozdobnych w naszych ogrodach, tak samo na roślinach kwitnących często możemy zaobserwować mszyce. Do szczególnie lubianych przez nie kwiatów z pewnością możemy zaliczyć dalie, nagietki, nasturcje i wiele, wiele innych. Atakują też młode liście tulipanów czy słoneczników, deformując młode przyrosty i zarażając rośliny groźnymi wirusami. Efektem ich żerowanie może być całkowite zniekształcenie rośliny.

Kwiaty w ogrodzie – Dlatego tak ważne jest systematyczne kontrolowanie naszych roślin. Warto jak najczęściej wybierać się na spacery po ogrodzie i dokładnie oglądać wszystkie kwiaty. Zadanie niezwykle przyjemne i jednocześnie pożyteczne. Im szybciej zauważymy obecność mszyc, tym mamy większą szansę na ich szybkie zwalczenie. Interwencyjnie możemy użyć naturalnego środka, który tworzy na powierzchni organów roślinnych gęstą polimerową sieć uniemożliwiającą poruszanie się szkodników, w wyniku czego owady i roztocza giną. Jest to mieszanina różnych związków sylikonowych i nie zawiera żadnych chemicznych substancji czynnych. W walce z mszycami można też użyć insektycydów.

Nasze kwiaty mogą być także uszkadzane przez chrząszcze, np. przez poskrzypkę liliową, która uwielbia lilie. Owad ten należy do stonkowatych, nic więc dziwnego, że jest bardzo żarłoczny. Potrafi zniszczyć całą roślinę. Larwy błyskawicznie pożerają liście kierując się od dołu ku górze. Dorosłe poskrzypki wygryzają dziury w liściach i płatkach. Zwalczanie warto rozpocząć od metody mechanicznej. Chrząszcze są dobrze widoczne, więc można je wyłapać. A jeżeli zauważymy larwy, możemy oberwać zaatakowane liście i je zniszczyć.

Kwiaty w ogrodzie – Żarłoczne potrafią być także ślimaki, szczególnie te bez domków. Wśród naszych kwiatów z pewnością zasmakują w daliach i begoniach. Żerują nocą, wygryzając różnego kształtu dziury, nie tylko w liściach, ale i w kwiatach. W miejscach, gdzie zauważyliśmy ślimaki lub ślady ich żerowania można rozłożyć granulki przeciw ślimakom, które działają kontaktowo i żołądkowo. Jedna aplikacja wystarcza na mniej więcej 2 tygodnie.

Nasze kwiaty są nie tylko atakowane przez szkodniki, ale również przez grzyby. I dotyczy to zarówno części nadziemnych jak i podziemnych.

Cebule tulipanów, hiacyntów czy narcyzów wykopujemy latem i sadzimy jesienią, a mieczyków czy dalii wykopujemy jesienią i sadzimy wiosną. W tym czasie możemy sprawdzić czy rośliny te nie zostały zaatakowane przez choroby lub szkodniki i usunąć te cebulki, które są uszkodzone.

Częstą chorobą cebul kwiatowych jest szara pleśń. Początkowo widoczne są lekko wypukłe jasnobrązowe gnilne plamy. Z czasem pojawia się na nich szary, pylący nalot z ciemnymi, kulistymi owocnikami grzyba. Żeby przeciwdziałać tej chorobie przed sadzeniem warto cebule zaprawić w środku grzybobójczym lub w preparacie na bazie eksplantatu z grejpfruta, który wzmacnia odporność.

Szara pleśń atakuje także nadziemne części roślin. Na liściach pojawiają się plamy gnilne, a kwiaty są zniekształcone. Taka roślina nadaje się już do wyrzucenia.

Inną chorobą, którą możemy zaobserwować na liściach naszych roślin kwitnących jest plamistość liści. Plamy mogą być tu różne, od drobnych do dużych, w kolorze żółtym, brązowym lub brązowoczerwonym, często z obwódkami. Stopniowo się one powiększają, aż liście całkowicie zamierają.

Jeżeli zauważymy chorobę grzybową, postarajmy się w miarę możliwości usunąć zainfekowane części roślin. Należy też wykonać oprysk środkiem grzybobójczym. Może być to preparat pochodzenia naturalnego, który chroni przed chorobami roślin i zapobiega ich występowaniu. Ponadto wzmacnia błonę komórkową roślin, poprawia wybarwienie i kwitnienie.

O tym jak chronić rośliny kwitnące przed chorobami i szkodnikami z pewnością będziemy jeszcze mówić. Tymczasem za tydzień w „Ogrodniczym SOS” poruszymy temat warzyw.

Problemy z chorobami i szkodnikami w domu i ogrodzie :

rośliny balkonowe po urlopie    –    krety i ślimaki    –    pomidory    –   truskawki    –    róże    –    warzywa kapustne    –    rośliny  balkonowe    –    zioła    –    trawnik    –    rośliny domowe cz.2    –    krzewy owocowe    –    tuje    –    warzywa    –    szkodniki na liściach    –    drzewa owocowe    –    rododendrony    –    rośliny doniczkowe    – iglaki    –    storczyki    –    trawnik po zimie   –   ogórki