Kwiecień kalendarz ogrodnika na 06.04-12.04

Kwiecień kalendarz ogrodnika. „Choć już w kwietniu słonko grzeje, nieraz pole śnieg zawieje”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

I zaczynamy od tematu przesadzania roślin. Wczesna wiosna to dobry moment, żeby zająć się przeprowadzką okazów, które tego wymagają. Zawsze staramy się wykopać rośliny z możliwie dużą bryłą korzeniową. W nowym miejscu sadzimy je z na tę samą głębokość, w jakiej rosły do tej pory i dokładnie podlewamy.

Nawozimy róże oraz inne krzewy kwitnące. To jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, dzięki któremu królowa kwiatów pięknie zakwitnie. Dostępne są granulowane nawozy wieloskładnikowe, które rozsypujemy na ziemi wokół krzewu i zagrabiamy, mieszając granule z wierzchnią warstwą podłoża.

Przygotowujemy się do sezonu nawadniania ogrodu. Wyciągamy już węże i zraszacze potrzebne do podlewania warzywnika, rabat, trawnika czy roślin posadzonych w donicach tarasowych. Sprawdzamy w jakiej są kondycji, czy nie wymagają czyszczenia, naprawy lub wymiany. Dbamy o odpowiednie nawodnienie wszystkich młodych roślin, szczególnie tych, które wiosną posadziliśmy w ogrodzie. W warzywnikach wiele wysiewów już za nami, a w słoneczne kwietniowe dni ziemia może szybko przesychać. Tymczasem gleba powinna być stale umiarkowanie wilgotna, żeby nasiona miały dobre warunki do kiełkowania.

Przygotowujemy się do wysiewu warzyw dyniowatych: ogórków, cukinii, patisonów i dyni. Jeżeli chcemy przyspieszyć zbiory, rośliny te należy w połowie kwietnia wysiać na rozsady. Są to rośliny, które wymagają ciepła i są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego w naszym klimacie wysiewamy je bezpośrednio do gruntu dopiero w drugiej połowie maja.

W słoneczne dni możemy kontynuować przycinanie roślin w ogrodzie, między innymi tniemy żywopłoty zimozielone, w tym iglaste, które osiągnęły już pożądane przez nas rozmiary. Regularne, coroczne cięcie powoduje zagęszczenie roślin, dzięki czemu możemy uzyskać szczelną, zieloną ścianę. Przycinamy też wszystkie rośliny, które chcemy formować w wybrane przez nasz kształty. Przykładem takiej rośliny, która doskonale znosi cięcie, jest bukszpan, symbol Wielkanocy.

A w Wielką Sobotę sprawy ogrodnicze schodzą na dalszy plan. To czas ostatnich przygotowań do świętowania Wielkanocy. Wiele domów, a także balkonów i tarasów ustrojonych jest w kolorowe kwiaty, bazie kotki i gałązki bukszpanów.

Życzymy więc Radosnych Świąt! Dużo zdrowia, szczęścia i spokoju. Życzymy też cudownych spotkań z budzącą się do życia przyrodą i samych sukcesów w uprawianiu ogrodniczego hobby.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/