Grudzień w ogrodzie – 21.12 -27.12 – kalendarz ogrodnika

Świąteczny tydzień, kiedy niemal wszystkich ogarnia świąteczne szaleństwo. W tym czasie w ogrodzie pojawiają się często bożonarodzeniowe dekoracje. Z drugiej strony, to właśnie z ogrodu do domu możemy przynieść gałęzie roślin do wykonania przeróżnych stroików. Mogą być to zarówno gałęzie roślin iglastych, jak również zimozielonych roślin liściastych, a także bezlistne gałęzie o np. pięknie przebarwionej korze lub ciekawym kształcie. Wszystko może się przydać do stworzenia bożonarodzeniowego, bajecznego klimatu.

22 grudnia to pierwszy dzień kalendarzowej zimy. Potrwa przez trzy miesiące do 21 marca. Ogród pogrążony jest we śnie, ale ogrodnicy mają co robić nawet o tej porze roku. W czasie zimy dbamy o domowe rośliny doniczkowe, planujemy wysiewy i przyszłosezonowe prace oraz w miarę upływu czasu zaczynamy przygotowywać rozsady.

Od tego momentu dzień będzie się wydłużał, a noc będzie się skracać, co oznacza, że będziemy mogli spędzać coraz więcej czasu w ogrodzie. Do wiosny musi upłynąć jeszcze sporo czasu, ale już bliżej niż dalej.

24 grudnia to oczywiście Wigilia, to także Dzień Raju. A czym byłby raj bez roślin? Może dlatego w bożonarodzeniowych dekoracjach nie brakuje roślinnych motywów. Niemal w każdym domu stoi choinka – udekorowane iglaste drzewko, często także gwiazda betlejemska, czyli poinsecja, czasami też cyprysy i cyprysiki, grudniki i zwartnice. Wszystkie piękne, wprowadzają nas w świąteczny nastrój.

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia składamy Państwu najlepsze życzenia. Przede wszystkim zdrowia, bo ono jest najważniejsze, a także pogody ducha i optymizmu, szczęścia i radości. Wspaniałych, magicznych Świąt!

Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia to okazja do złożenia specjalnych życzeń wszystkim, którzy kochają ogrodnictwo i rośliny. Oby wszystkie rosły bujnie i zdrowo. Życzymy też, żeby wszystkie ogrodnicze plany i pomysły były zawsze udane.

A po świętach często potrzebny jest nam poświąteczny odpoczynek. Warto jednak regularnie sprawdzać prognozy pogody, żeby w razie potrzeby zabezpieczyć wrażliwe rośliny w ogrodzie. Warto trzymać rękę na pulsie.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/