Kwiecień w ogrodzie – 13.04 -19.04 – kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie. „Kwiecień, kiedy deszczem plecie, to się maj wystroi w kwiecie.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

Wielkanocnym Poniedziałkiem! Z tej okazji jeszcze raz składamy najserdeczniejsze, świąteczne życzenia!

W wielu ogrodach, a także w wielu balkonowych lub domowych wiosennych dekoracjach towarzyszą nam teraz narcyzy. Żółte narcyzy trąbkowe nazywane są często żonkilami. Ale istnieje wiele odmian, nie tylko żółte, ale również białe i łososiowe, jednobarwne lub dwubarwne, o kwiatach dużych lub drobnych. Żeby cieszyć się widokiem narcyzów w kwietniu, należy jesienią posadzić ich cebule i zapewnić ich okres chłodu.

Jagody kamczackie już kwitną, a borówki amerykańskie są w pąkach. Wiosną warto krzewy te dokarmić odpowiednim nawozem przeznaczonym do borówek, pamiętając, że są to rośliny, które potrzebują do wzrostu kwaśnego podłoża. Bardzo ważnym zabiegiem o tej porze jest także podlewanie. Borówki i jagody kamczackie mają płytki system korzeniowy i są wrażliwe na brak wody. Jeżeli nie pada, należy sięgnąć po wąż lub konewkę i regularnie je podlewać.

Kontynuujemy wysiewy warzyw. Oprócz warzywnych grządek możemy też obsiewać większe pojemniki, np. donice na balkonie lub tarasie. Można w nich uprawiać np. różne odmiany sałaty, groch cukrowy, zioła, w tym koperek, rzodkiewkę, a także cebulę dymkę, kalarepę czy kapustę pekińską. W ogrodzie jest jeszcze czas, żeby posiać inne warzywa, m.in. marchew cz pietruszkę.

Do gruntu możemy też siać kwiaty jednoroczne, które będą nie tylko ozdobą naszego ogrodu, ale również przyjaznym miejscem dla pszczół i innych pożytecznych owadów zapylających. O tej porze możemy siać m.in. takie gatunki jak: słoneczniki, nasturcje, nagietki, kosmos, czarnuszkę, godecję czy maciejkę.

Maciejka jest niezwykle ciekawą rośliną, która może być wysiewana zarówno na rabatach jak i w balkonowych lub tarasowych donicach. Warto ją mieć zwłaszcza w tych miejscach, gdzie lubimy przebywać wieczorami, ponieważ w dzień jest niepozorna, praktycznie jej nie widać. Za to przed zmierzchem rozchyla fioletowe płatki i wydziela piękny, subtelny i bardzo przyjemny zapach. Warto ją wysiewać np. w odstępach dwu-tygodniowych, żeby towarzyszyła nam w ogrodzie przez całe lato.

Nie zapominajmy też o domowych roślinach doniczkowych. Kwiecień to czas, kiedy na dobre należy już regularnie dokarmiać rośliny, zwłaszcza te o zielonych liściach, które chcemy pobudzić do wzrostu. Jest to też nadal dobry moment, żeby przesadzić okazy, które tego wymagają, a także rozmnożyć te, których chcemy mieć u siebie więcej.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/