Kwiecień w ogrodzie – 26.04 – 02.05 – kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie. „Jak w kwietniu mróz, to na pagórku siana wóz” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

W wielu miejscach naszego kraju nadal zapowiadane są nocne przymrozki. Warto więc trzymać agrowłókninę w pogotowiu i przykryć młode kiełkujące rośliny w warzywniku, a także wrażliwe okazy roślin ozdobnych, które mamy już posadzone na rabatach. Gdy się ociepli, możemy wysiać buraki. Z ich siewem warto poczekać do ustania wiosennych mrozów, ponieważ są one wrażliwe na zimno. Przełom kwietnia i maja to zazwyczaj już optymalny czas, żeby sięgnąć po ich nasiona.

Drzewa owocowe nie zrażone chłodami zawiązują pąki kwiatowe, niektóre gatunki są już w pełni kwitnienia. Przypominamy więc, że te drzewa, które uprawiamy z myślą o późniejszych zbiorach, warto na tym etapie opryskać zapobiegawczo miedzianem, środkiem do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych, dozwolonym do stosowania w uprawach ekologicznych. Taki oprysk zapobiega m.in. takim chorobom drzew owocowych jak:  parch gruszy i jabłoni, rak bakteryjny czereśni i wiśni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych czy kędzierzawość liści brzoskwini. 27 kwietnia to także Dzień Florysty.

Co znowu zwraca naszą uwagę na kwiaty, których w ogrodach jest coraz więcej. Nie tylko są to kwiaty drzew owocowych, ale także możemy podziwiać wiele kwitnących bylin i oczywiście roślin cebulowych, takich jak np. narcyzy, hiacynty i tulipany, w przeróżnych odmianach. Pojawiają się już także żółte kwiaty mniszka pospolitego, nazywanego także potocznie mleczem. Chociaż jest to bardzo wartościowa roślina, jej obecność w trawniku nie jest pożądana. Należy usunąć ją jak najszybciej, zanim zdąży zawiązać nasiona i rozsiać się w darni, na jeszcze większej powierzchni. Mniszek ma długi, palowy system korzeniowy. Jeżeli nie usuniemy go w całości, będzie się odradzał. Z jego kwiatów można przygotować syrop, warto sprawdzić jego lecznicze działanie.

Wiosna to dobry moment na przesadzenie roślin, którym planujemy zmienić miejsce w ogrodzie. Czasami okazuje się, że wcześniej wybrane stanowisko nie służy roślinie lub że za bardzo się rozrosła i wymaga przeprowadzki. Starajmy się zawsze wykopywać przesadzany okaz z jak największą bryłą korzeniową. W nowym miejscu sadzimy roślinę na taką samą głębokość, na jakiej rosła do tej pory i dokładnie podlewamy.

Nadeszła także pora formowania żywopłotów i roślin iglastych, które tego potrzebują. Dzięki temu nadajemy im wybrany przez nas kształt, a w przypadku zielonych ścian, ograniczamy ich wysokość. Regularne, np. coroczne przycinanie wpływa na lepsze zagęszczenie roślin, mają bardziej zwarty pokrój, co jest szczególnie ważne w przypadku żywopłotów.

I nadchodzi maj, uważany za najpiękniejszy miesiąc w roku i najbardziej kolorowy. Trudno się z tym nie zgodzić. To czas kiedy żegnamy już wiosenne przymrozki i możemy rozpocząć w pełni sezon ogródkowy, nie tylko związany z pracą i uprawą roślin, ale także z odpoczynkiem. Dlatego tak chętnie obchodzimy tzw. Majówkę, której pierwszy dzień to Święto Pracy. Warto zastanowić się w tym czasie, jakie rośliny w tym roku będą zdobić nasze balkonowe lub tarasowe donice. Może będą to kwiaty w barwach narodowych.

2 maja obchodzimy w końcu Dzień Flagi. Majówka to także symboliczny początek sezonu grillowania. Zatem jak co roku przypominamy, że na ruszcie możemy przyrządzać nie tylko mięsne potrawy, ale także ryby i warzywa, a nawet owoce. Warto poeksperymentować i spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W te wole dni życzymy pogody i odpoczynku.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/