Marzec w ogrodzie – kalendarium ogrodnika na 14.03 – 20.03

Marzec w ogrodzie – kalendarium ogrodnika. Połowa marca to idealny moment, żeby wysiać pomidory. O tej porze należy też pamiętać o przycięciu traw ozdobnych i regularnym podlewaniu zimozielonych roślin. O czym jeszcze należy pamiętać w tym tygodniu mówimy w dzisiejszym odcinku z cyklu „Tydzień w Ogrodzie”. Zapraszamy!

„Marzec uparty stroi z pługiem żarty” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” mimo że…

… marzec rzeczywiście stroi sobie z ogrodników żarty i nie pozwala nam na dobre zabrać się np. za wysiewy warzyw. W nocy cały czas możemy się spodziewać przymrozków, co spowalnia kiełkowanie roślin. Nic nie stoi na szczęście na przeszkodzie, żeby przygotowywać rozsady. Dbamy więc o wysiane już warzywa i kwiaty, pikujemy, gdy zachodzi już taka potrzeba, doglądamy sadzonek i regularnie je podlewamy, tak żeby podłoże było lekko wilgotne, a nie  zanadto mokre.

Nadchodzi w końcu moment, na który czeka wielu z nas. Połowa marca to idealny czas na rozpoczęcie uprawy pomidorów. To odpowiedni moment, żeby wysiać je na rozsady. Do wyboru mamy mnóstwo odmian, o owocach w różnych kolorach, różnych kształtach i różnych smakach. Dostępne są pomidory wysokie, karłowe, a także tzw. samokończące. Są także odmiany, które możemy uprawiać w donicach i pojemnikach na balkonach i tarasach. Naprawdę pomidory może uprawiać każdy. O wysiewie tych wspaniałych roślin na pewno będziemy mówić w tym tygodniu na naszym kanale.

Czekając na cieplejsze temperatury i jednocześnie korzystając ze słonecznej, przyjemnej aury w dzień, możemy zająć się przycinaniem traw ozdobnych. Zwłaszcza odmian, które szybko zaczynają kiełkować. Trawy niezimozielone, takie jak np. rozplenice, miskanty czy trawy pampasowe, których część nadziemna zasusza się na zimę, ścinamy mniej więcej 10 cm nad ziemią. Trawy zimozielone i turzyce, które generalnie przez zimę zachowują swój kolor, czasami tylko delikatnie, czy też częściowo przemarzając, zazwyczaj  wystarczy jedynie “przeczesać” palcami lub delikatnie przystrzyc.

Zaplanujmy wertykulację lub aerację trawnika. Przyjmuje się, że najlepszym momentem na przeprowadzenie tego zabiegu jest czas kwitnienia forsycji. A krzewy te mogą zakwitnąć już niedługo. Wertykulacja to zabieg, który usuwa filc z darni, czyli warstwę zaschniętych źdźbeł trawy, gdzie mogą się rozwijać choroby grzybowe. Ponadto filc utrudnia przenikanie wody, powietrza i składników pokarmowych do gleby. Warto się więc go pozbyć. Jeżeli nasz trawnik jest młody, wystarczy zabieg aeracji, czyli napowietrzenia, polegający na nakłuwaniu darni za pomocą aeratora lub wideł. Zawsze warto te delikatnie taki młody trawnik wygrabić.

Jeżeli od dawna nie padało w naszym rejonie, warto pomyśleć o rododendronach i azaliach oraz innych roślinach zimozielonych i je podlać. Rododendrony już w zeszłym roku zawiązały pąki, które zakwitną w tym sezonie. Nie możemy teraz dopuszczać do przesuszenia tych wspaniałych roślin.

Podlewamy regularnie także kompozycje kwiatowe, jakimi ozdobiliśmy już nasze balkony i tarasy. W donicach jest już coraz bardziej kolorowo od bratków, pierwiosnków, niezapominajek, stokrotek i różnych kwitnących roślin cebulowych. Od czasu do czasu warto je też nawieźć nawozem do roślin kwitnących. Jeżeli zapowiadane s nocne spadki temperatury poniżej -5 stopni Celsjusza, lepiej jest zanieść je w cieplejsze miejsce, żeby nie musiały marznąć.

Mimo tych chłodów, czuć na szczęście, że wiosna jest już coraz bliżej. Pąki na krzewach i drzewach nabrzmiewają coraz bardziej. Widać je już np. na różach. Coraz więcej pojawia się kwitnących krokusów, które dołączają do przebiśniegów i śnieżyc wiosennych. Kwitną też wierzby. Przypominamy więc, że jeżeli ktoś chciałby mieć w czasie Wielkanocy bazie kotki, to musiałby ściąć gałązki wierzby już teraz i nie wstawiać ich do wody, bo przekwitną, lecz należy pozwolić im się nieco zasuszyć. Możemy też już teraz wykorzystać je do przygotowania świątecznych dekoracji, które będą musiały poczekać do Wielkanocy przypadającej w tym roku 17 kwietnia.

Ale zanim one nadejdą czeka nas jeszcze miesiąc wiosennych prac w ogrodzie. Zapraszamy więc na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/