Kalendarz ogrodnika na 15.04 – 21.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – “Gdy w kwietniu słonko na dworze, nie będzie pustek w komorze”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Rozkwitają liczne drzewa i krzewy, m.in. cudowne drzewa owocowe, zarówno te, które latem i jesienią obdarują nas swoimi owocami, jak również te, które sadzimy w ogrodach jedynie ze względu na ich cudowny widok wiosną. Nie zawiązują one owoców lub mają owoce niejadalne, ale o tej porze zachwycają mnogością i pięknem kwiatów.

Za to latem pięknie w ogrodzie mogą kwitnąć rośliny jednoroczne. Oprócz odmian wysiewanych bezpośrednio do gruntu, są także odmiany, które wymagają przygotowania rozsady. Kwiecień to dobry moment, żeby sięgnąć m. in. po nasiona aksamitki, lwiej paszczy, cynii, kocanek czy floksów. To też ostatni moment na wysiew astrów.

Kwiecień w ogrodzie – W połowie kwietnia możemy też przygotować rozsadę warzyw kapustnych: letnich i jesiennych odmian kapusty, kalarepy, kalafiora i brokułów. Wstępna uprawa w rozsadniku przyspiesza zbiory. Wprost do gruntu siejemy już buraki. Więcej na ten temat powiemy we wtorkowym programie “Ogród Warzywny”.

Słoneczne dni są najlepsze, żeby przeprowadzić kolejne potrzebne cięcia w ogrodzie. Dokładnie widać już, które gałęzie uschły na drzewach i krzewach. Należy je usunąć, podobnie jak wszystkie gałęzie, które są nadłamane. Niekiedy przeszkadzają nam także gałęzie w dolnych partiach drzew. Po ich usunięciu pamiętajmy o posmarowaniu ran maścią ogrodniczą.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, przygotowujemy sprzęt do koszenia trawnika. Warto przeprowadzić przegląd kosiarki, sprawdzić czy nóż nie wymaga naostrzenia. Dotyczy to wszystkich kosiarek, spalinowych, elektrycznych czy robotów koszących. W kosiarkach spalinowych warto wymienić olej, sprawdzić świece, filtry i przewody. W niejednym ogrodzie trzeba już przeprowadzić strzyżenie trawnika.

20 kwietnia to Wielka Sobota. Ostatni moment na przygotowanie świątecznych dekoracji. Jeżeli w doniczkach mamy kwitnące wiosenne kwiaty, wystarczy ustroić je dodatkowo gałązkami wierzby lub bukszpanu. Świąteczny charakter podkreślą też figurki zajączków czy kurczaczków i oczywiście kolorowe pisanki.

A 21 kwietnia przypada Święto Wielkanocy. Najbardziej kolorowe ze wszystkich świąt. Życzymy zdrowia, szczęścia i spokoju. Ciepłych, rodzinnych i radosnych Świąt!

Na kolejny “Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/