Kalendarz ogrodnika na 22.04 – 28.04 – kwiecień w ogrodzie

Kwiecień w ogrodzie – “Ciepłe deszcze w kwiecień rokują pogodną jesień”. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

22 kwietnia to Wielkanocny Poniedziałek. Jeszcze raz składamy najlepsze świąteczne życzenia! Na ten termin przypada też Dzień Ziemi. Może warto więc połączyć świętowanie ze spacerem i znaleźć chwilę na podziwianie naszej pięknej przyrody.

Częścią wielu wielkanocnych dekoracji jest rzeżucha. Pamiętajmy, że jest to niezwykle zdrowa, pełna witamin roślina. Jak już świąteczne ozdoby nie będą nam potrzebne, możemy wykorzystać ją do przygotowania posiłków. Możemy nimi udekorować kanapki, dodać do sałatek czy omletu lub przygotować rzeżuchowo – jajeczną pastę.

Kwiecień w ogrodzie – W słoneczne kwietniowe dni nie zapominajmy o podlewaniu ogrodu. Wody potrzebuje warzywnik, kiełkujące nasiona powinny mieć stale wilgotne podłoże, wtedy wschody są najlepsze. Niepodlewana rzodkiewka staje się ostrzejsza, wiele roślin warzywnych w czasie suszy parcieje. Warto więc mieć wąż i zraszacz pod ręką. Nie zapominajmy też o rabatach kwiatowych. Jeżeli pogoda nie jest deszczowa warto podlać rozwijające się róże czy hortensje. Pamiętajmy też o krzewach owocowych.

Cały czas dbamy o rozsady. Doglądamy te, które dopiero wykiełkowały i nawozimy te, które są już wyrośnięte. Odżywienia zazwyczaj wymagają już pomidory czy sałata. Możemy użyć nawozu rozpuszczalnego w wodzie. Hartując rozsady pamiętajmy, aby nie wystawiać ich na początku bezpośrednio na słońce, które może poparzyć liście.

Kwiecień w ogrodzie – Zbliża się sezon ogórkowy. Już niedługo będziemy mogli wysiewać je do gruntu. Jeżeli chcemy przyspieszyć zbiory, możemy już teraz przygotować rozsady warzyw dyniowatych i oprócz ogórków wysiać też cukinie, kabaczki, patisony czy dynie, zarówno te jadalne jak i ozdobne. Więcej na ten temat powiemy we wtorkowym programie “Ogród Warzywny”.

Możemy też ozdobić nasz ogród kwiatami, ponieważ wysiewamy już bezpośrednio do gruntu słoneczniki, a także inne letnie kwiaty m. in.: nasturcje, nagietki, kosmos, czarnuszkę, godecję czy maciejkę. Pasują one zarówno na wiejskie rabaty w ogrodzie, jak również do donic balkonowych lub tarasowych. Wiele odmian pięknie pachnie, inne zwabią w nasz zakątek pożyteczne owady i motyle.

Korzystając z ciepłych dni, poświęćmy też chwilę naszym domowym roślinom doniczkowym. Oprócz wiosennego przesadzania, warto też zrobić im prysznic. W pochmurny dzień lub korzystając z zacienionego miejsca możemy wystawić je do ogrodu lub na balkon i zafundować im porządne mycie. Po zimie spędzonej w ogrzewanych, suchych pomieszczeniach będzie to dla roślin bardzo odświeżające. Pozbędziemy się kurzu, dzięki czemu będą znacznie lepiej czuć. Już niedługo część naszych roślin będzie mogła zostać na balkonie lub tarasie na dłużej.

Na tym kończymy dzisiejszy odcinek.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/