Kwiecień w ogrodzie – 20.04 -26.04 – kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie. „Kiedy w kwietniu słonko grzeje, rolnik nie zubożeje.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…obrazem kwitnących drzew owocowych. Część z nich zawiąże owoce, którymi będziemy raczyć podniebienie latem i jesienią, a część uprawiamy tylko ze względu na ich walor dekoracyjny o tej porze roku. Zachwycają one mnogością i pięknem kwiatów.

Tymczasem w przypadku drzew owocowych, które uprawiamy z myślą o późniejszych zbiorach przypominamy, że okres kwitnienia to ostatni moment na opryski miedzianem. Jest to środek grzybobójczy do zwalczania chorób grzybowych i bakteryjnych, dozwolony do stosowania w uprawach ekologicznych. Kwietniowy oprysk zapobiega takim chorobom drzew owocowych jak:  parch gruszy i jabłoni, rak bakteryjny czereśni i wiśni, brunatna zgnilizna drzew pestkowych czy kędzierzawość liści brzoskwini.

Kalendarz świąt nietypowych mówi, że 22 kwietnia przypada Dzień Ziemi. My w tym dniu przypominamy, że nadal jest dobry czas na sadzenie roślin, które chcemy mieć w ogrodzie. Tym bardziej, że obecnie większość oferowana jest z bryłą korzeniową i możemy je kupować nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale również zamawiać przez Internet.

W drugiej połowie kwietnia, do rosnących już w warzywniku rzodkiewek, szpinaku, marchwi, pietruszki, grochu, bobu czy cebuli, mogą dołączyć również buraki. Z ich siewem czekamy do ustania wiosennych przymrozków, ponieważ młode buraki są wrażliwe na zimno.

Doglądamy i hartujemy rozsady. Hartowanie to bardzo ważny element uprawy warzyw z rozsady, do którym zaliczamy m.in. pomidory i paprykę. Jest to zabieg, który stopniowo przyzwyczaja rośliny do warunków panujących na zewnątrz, do niższych temperatur, wiatru i promieni słonecznych. Początkowo wystawiamy je na zewnątrz na godzinę lub dwie i stopniowo wydłużamy im czas przebywania na dworze. Hartując rozsady pamiętajmy, aby nie wystawiać ich na początku bezpośrednio na słońce, które może poparzyć liście.

Aby zapewnić sobie obfite plony truskawek i poziomek, też musimy zadbać o ich wiosenną pielęgnację. Usuwamy brunatne, uschnięte i chore liście, spulchniamy płytko i delikatnie ziemię wokół roślin oraz zasilamy je nawozem do truskawek.

W wielu ogrodach nadszedł już moment pierwszego w tym roku koszenia trawnika. Po wertykulacji i nawożeniu trawa stopniowo zaczyna rozwijać młode, zielone źdźbła. Często nie jest to jeszcze widok zwartej, zielonej darni, ale w niektórych miejscach trawa podrosła na tyle mocno, że trzeba ją skosić. Pierwsze koszenie można wykonać na nieco wyższej wysokości niż robimy to zazwyczaj. Pamiętajmy, aby wcześniej wykonać przegląd kosiarki. Przede wszystkim należy zadbać o to, aby nóż był ostry, żeby ciął, a nie siekał trawy.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/