Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika
Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika. „Gdy marzec suchy, kwiecień nagradza, bo deszcze sprowadza”. Zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, w którym żegnamy już marzec a witamy kwiecień. ???
Pogodą słoneczną i bezdeszczową, od jakiegoś czasu w ogrodach jest sucho. Pamiętajmy więc o podlewaniu rododendronów i innych roślin zimozielonych, a także kompozycji doniczkowych, które ustawiliśmy na zewnątrz, np. z bratkami lub pierwiosnkami. Należy zadbać również o podlewanie obsianych już grządek, żeby nasiona warzyw lub kwiatów miały dostateczną ilość wilgoci do kiełkowania.
A w warzywnikach cały czas możemy wysiewać bezpośrednio do gruntu rzodkiewki, szpinak, groch, bób i koper oraz marchew i pietruszkę. Kontynuujemy też sadzenie cebuli z dymki i czosnku jarego. W razie zapowiadanych nocnych przymrozków można przykryć grządki agrowłókniną. Nadal mamy wiele pracy z rozsadami, w dalszym ciągu możemy wysiewać wybrane warzywa, np. rośliny kapustne, sałatę, późniejsze odmiany pomidorów oraz zioła i kwiaty. Pikujemy te sadzonki, które już podrosły.
W ogrodzie kontynuujemy przycinanie roślin, które tego potrzebują. Żeby lawenda pięknie kwitła latem, potrzebuje wiosennego cięcia. Gdybyśmy jej nie przycięli straci prawidłowy pokrój i zacznie przyrastać oraz kwitnąć jedynie na wierzchołkach. Prowadzi to do powstania tzw. łysego gniazda wewnątrz krzewu. Formujemy krzew lawendy w kształt półkuli. Ponadto, jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, o tej porze możemy jeszcze przyciąć róże i hortensje. W wielu rejonach naszego kraju kwitną już forsycje, jest to zatem idealny moment na przeprowadzenie wertykulacji trawnika. Bezpośrednio po niej warto darń odżywić wybranym nawozem.
Przycinamy też iglaste żywopłoty i iglaste rośliny, które zanadto się rozrosły lub które chcemy uformować w wybrane kształty. O tej porze można też wykonać oprysk preparatami olejowymi przeciwko ochojnikom i innym szkodnikom atakującym iglaki. W ten sposób niszczymy ich formy przetrwalnikowe zimujące na naszych okazach. Zabieg najlepiej przeprowadzić gdy temperatura oscyluje w granicach 10 stopni Celsjusza.
Pierwszy kwietnia jest początkiem najbardziej kolorowego okresu w naszych ogrodach. W tym i kolejnym miesiącu będzie kwitło wiele cudownych roślin: drzew, krzewów i bylin oraz oczywiście wspaniałych roślin cebulowych. Już pojawia się coraz więcej kwiatów m.in. krokusów, hiacyntów i żonkili oraz pierwszych tulipanów. Warto o tej porze wszystkie te gatunki odżywić wybranym nawozem, żeby rosły zdrowo i jeszcze bujniej kwitły.
Przełom marca i kwietnia to idealny moment na sadzenie i przesadzanie roślin. Dotyczy to zarówno roślin ozdobnych, jak i krzewów i drzew owocowych. Ziemia już rozmarzła, a rośliny nie weszły jeszcze zupełnie w swój czas pełnej wegetacji. Jeżeli teraz je przesadzimy, powinny się bez problemu ukorzenić w nowym miejscu i pięknie kwitnąć lub owocować jeszcze w tym sezonie.
Na koniec przypomnienie, że pozostały już jedynie 2 tygodnie do Świąt. Można więc pomyśleć o wielkanocnych dekoracjach, w których nie może zabraknąć roślinnych motywów. Możemy wysiać owies i rzeżuchę, warto więc zaopatrzyć się w tym tygodniu w nasiona. Warto też przejść się po ogrodzie i zastanowić się, co jeszcze może nam się przydać. Może kwitnące gałązki krzewów albo zielone pędy bluszczu? Czasem z niczego można wyczarować coś pięknego.
Tymczasem życzymy pięknego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/