Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika. Jak w każdy poniedziałek zapraszamy na kolejny odcinek z cyklu Tydzień w Ogrodzie”. 🌱 Jakie prace ogrodnicze czekają na nas w nadchodzących siedmiu dniach? 🌼 Wysiewanie, pikowanie, przesadzenie, nawożenie… 🌼🌱🍅 a to nie wszystko! 😉

„Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata” to najbardziej znane przysłowie o kwietniu, które sprawdziło się w zeszłym tygodniu. Tymczasem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”… widokiem słonecznie kwitnących żonkili, a dokładniej narcyzów trąbkowych w żółtym kolorze. To kwiaty, które wielu kojarzą się ze Świętami Wielkanocnymi. Przypominamy więc, że do Wielkanocy pozostały niespełna 2 tygodnie. Warto za pomocą kolorowych dekoracji stworzyć radosny, świąteczny klimat. 4 kwietnia to także Dzień Marchewki

Co przenosi nas do tematu warzywnika. Przypominamy o kwietniowych wysiewach warzyw i ziół. Do gruntu cały czas możemy wysiewać marchew, pietruszkę, rzodkiewkę, szpinak i koper. W tym tygodniu możemy jeszcze siać groch i groszek cukrowy oraz bób i sadzić cebulę z dymki oraz czosnek jary. To ostatni moment, żeby na rozsady wysiać pomidory. W dalszym ciągu możemy wysiewać też sałatę, a także szpinak nowozelandzki i warzywa kapustne oraz coraz więcej gatunków ziół, m.in. bazylię, pietruszkę liściową, miętę, szczypiorek i majeranek. Dbamy o rozsady warzyw, ziół i kwiatów, które je mamy. Regularnie je podlewamy, pikujemy i doglądamy pod kątem występowania szkodników.

Jeżeli pogoda na to pozwali, warto w tym tygodniu rozpocząć hartowanie rozsad. Jest to zabieg, który ma za zadanie przyzwyczaić rośliny do warunków panujących na zewnątrz. Rozsady chłodnolubne, takie jak np. por, cebula czy sałata możemy wystawić na zewnątrz, gdy temperatura jest w okolicach 10 stopni Celsjusza. Rozsady warzyw ciepłolubnych, takich jak np. seler, pomidory i papryka lepiej wystawić gdy jest nieco cieplej, powyżej 15 stopni Celsjusza. Na początek wystawiamy młode sadzonki w cień, na godzinę lub dwie. W kolejnych dniach czas ten wydłużamy. Po mniej więcej tygodniu możemy rozpocząć stopniowe przyzwyczajanie roślin także do słońca.

W ogrodach kwiecień jest miesiącem, kiedy warto pomyśleć o odżywieniu rosnących tam roślin wieloletnich. Zaczynając od trawnika. Po wykonanej już wertykulacji lub aeracji należy nawieźć darń nawozem wieloskładnikowym. Można to zrobić ręcznie lub za pomocą siewnika. Ważne, aby równomiernie rozprowadzić granulat, żeby trawa rosła równomiernie. Zawsze stosujemy się do instrukcji i dawkowania, jakie jest podane na opakowaniu. Zbyt duża ilość rozsypanego nawozu może być dla trawnika jeszcze groźniejsze niż niedokarmienie. Nawozy długo działające są pod tym względem bezpieczniejsze, ponieważ stopniowo uwalniają one składniki odżywcze. Dokarmiona darń szybciej się zazieleni i będzie zdrowsza.

Nawozimy także krzewy kwitnące i byliny oraz rośliny cebulowe, takie jak np. róże i hortensje, tulipany i narcyzy, lilie i kosaćce, żeby bujnie kwitły nie tylko w tym roku, ale również w kolejnych sezonach. Pamiętajmy, że dobrze odżywione rośliny są także zdrowsze, mają więcej siły, żeby oprzeć się chorobom grzybowym i atakom szkodników. Podobnie jak w przypadku trawnika można w tym celu użyć wieloskładnikowego nawozu granulowanego, który mieszamy z wierzchnią warstwą ziemi za pomocą grabi. Można też zasilić glebę kompostem.

W donicach na balkonach i tarasach część roślin mogła już przekwitnąć. Pamiętajmy, że wiele z nich to rośliny wieloletnie. Pierwiosnki możemy przesadzić na rabatę kwiatową lub znaleźć dla nich miejsce pod krzewami czy też drzewami. Rośliny cebulowe ogławiamy z przekwitniętych kwiatów i możemy pozostawić w donicach lub również przesadzić do ogrodu. Pozwalamy liściom samoistnie uschnąć, ponieważ w ten sposób odżywiają się cebule i wtedy jest szansa, że zakwitną kolejnej wiosny.

Nie zapomnijmy o domowych roślinach doniczkowych. Wiosna to najlepszy czas na ich przesadzanie i rozmnażanie. O przykładach rozmnażania roślin w warunkach domowych będzie środowy odcinek z cyklu „Dom Pełen Kwiatów”. Większość domowych okazów rozpoczęła już wegetację. Trzeba więc pamiętać o regularnym nawożeniu, żeby skrzydłokwiatom, dracenom, zielistkom, fikusom i innym domowym gatunkom nie zabrakło składników odżywczych. 10 kwietnia to już Niedziela Palmowa. Wielkanoc tuż tuż…

Życzymy wspaniałego tygodnia. I jak zwykle zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/