Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Wielkanocnym Poniedziałkiem rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”. 🐣 I jeszcze raz przesyłamy moc najlepszych świątecznych życzeń! 🐣 I zapraszamy do obejrzenia kalendarium prac ogrodniczych na najbliższy tydzień. 🙂

„Kwiecień, co deszczem rosi, wiele owoców przynosi” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…od mokrego, wielkanocnego poniedziałku. Z okazji Świąt Wielkanocnych jeszcze raz składamy najlepsze życzenia. Wszystkiego dobrego! Dużo zdrowia, sił, uśmiechu i energii. Również do pracy w ogrodzie. A także zdrowych i obfitych plonów oraz bujnie rosnących i cudownie kwitnących roślin ozdobnych.

W wielu donicach na tarasach lub balkonach rosną już wiosenne kwiaty, bratki, pierwiosnki, stokrotki, niezapominajki, hiacynty, żonkile, czyli żółte narcyzy i wiele innych roślin cebulowych. Niektóre z nich stały się częścią wielkanocnych dekoracji. Żeby pozostały z nami na długo pamiętajmy o ich regularnych podlewaniu, a także odżywianiu. Im mniejsza doniczka, tym częściej musimy sięgać po konewkę z wodą i nawóz. Może być to np. uniwersalny nawóz płynny do roślin domowych i balkonowych, wieloskładnikowy z makro i mikro elementami. Dobrze odżywione rośliny będą obficiej kwitły, a same kwiaty będą lepiej wybarwione.

https://www.dziendobryogrod.pl/pl/p/Nawoz-Plynny-Do-Roslin-Domowych-i-Balkonowych-250-ml-Sumin/1603

Na rabatach tulipany, cesarskie korony, szafirki i inne rośliny cebulowe kwitnące wiosną zaczynają zawiązywać już pąki kwiatowe. Tymczasem my możemy zadbać o to, co będzie kwitło po nich, latem. Jeżeli zimowaliśmy karpy dalii lub innych cebulowych czy bulwiastych roślin, to już teraz możemy rozpocząć ich pędzenie, sadząc w donicach, które w razie przymrozków można przenieść w cieplejsze miejsce. Przy okazji sprawdźmy w jakiej kondycji są te cebule, bulwy i karpy. Jeżeli zauważymy ślady chorób grzybowych należy taki fragment wyrzucić. Podczas przeglądu i sadzenia dalii możemy je także rozmnożyć poprzez podział karp.

W domach kończymy wysiew pomidorów, papryki, bakłażanów i innych roślin psiankowatych, za to rozpoczynamy wysiew ogórków, dyni, cukinii, patisonów i innych roślin dyniowatych. W dalszym ciągu możemy kontynuować wysiewy warzyw kapustnych na rozsady, w tym brukselki. Dbamy o rozsady, które już rosną. W cieplejsze dni, gdy na dworze jest kilkanaście stopni Celsjusza, możemy rozpocząć ich hartowanie.

Zahartowane już sadzonki roślin, które wytrzymają wiosenne chłody, takie jak np. sadzonki sałaty, kalarepy czy wczesnej kapusty, możemy już sadzić na grządkach. Kontynuujemy też kwietniowe wysiewy warzyw i kwiatów do gruntu, m.in. szpinaku, sałaty, rzodkiewek, marchwi, pietruszki czy kopru oraz słoneczników, groszku pachnącego, chabrów, nagietków czy kosmosu, czyli onętka. Kto wysiał warzywa przed zimą lub uprawia je pod osłonami, może przeprowadzić pierwsze zbiory np. młodych liści szpinaku, sałaty, rzodkiewek czy szczypioru.

Kwiecień, jak tylko ziemia rozmarznie i się ociepli jest doskonałym miesiącem na sadzenie i przesadzanie roślin w ogrodzie. Zarówno drzew i krzewów owocowych jak i drzew, krzewów i bylin ozdobnych. Zdążą się one ukorzenić i zadomowić w nowym miejscu przed latem i może posadzone teraz rośliny owocowe obdarzą nas już w tym roku pysznymi owocami.

Podczas coraz większej ilości pracy w ogrodzie, nie zapominajmy o domowych roślinach doniczkowych. Wiele z nich obudziło się teraz z zimowego snu i rozpoczyna swój czas intensywnego wzrostu. Warto im pomóc, przesadzając do nowego większego pojemnika ze świeżym podłożem i wznawiając regularne nawożenie, które należy kontynuować do jesieni.

Życzymy udanego, pięknego tygodnia! I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” jak zawsze zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/