Kalendarz ogrodnika na 28.05 – 03.06 – maj w ogrodzie

Maj w ogrodzie – pora na kolejny „Tydzień w ogrodzie”. Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje.

Rozpoczynamy wysiew kwiatów dwuletnich, do których zaliczamy m.in. bratki, stokrotki, niezapominajki i goździki brodate. Wstępnie można uprawiać je w doniczkach, a pod koniec lata przesadzić na rabatę.

29 maja będzie pełnia księżyca. Ogrodnicy często kierują się kalendarzem księżycowym, ponieważ życie wszystkich roślin podporządkowane jest naturalnym cyklom, w tym również rytmom księżycowym.

Nieustannym zabiegiem od wczesnej wiosny do późnej jesieni jest plewienie chwastów. W warzywniku i na rabatach najczęściej usuwamy je ręcznie pomagając sobie motyczką. Na trawnikach można przeprowadzić oprysk preparatami na chwasty dwuliścienne. Jeżeli teraz zadbamy o naszą darń, latem będziemy mogli cieszyć się wspaniałym zielonym dywanem.

31 maja, 60 dni po Wielkanocy, przypada Święto Bożego Ciała. Drogę procesji dzieci posypują płatkami kwiatów, które często pochodzą z działek i ogrodów.

A pierwszy czerwca to Dzień Dziecka. Zabawa w ogrodzie połączona z podjadaniem pysznych owoców i warzyw to sama radość. Tym bardziej, że rozpoczyna się też sezon truskawkowy, a truskawki to ulubione owoce wielu maluchów.

O uprawie truskawek będziemy mówić we wtorkowym „Ogrodzie od kuchni”. Możemy też zajrzeć do czerwcowego czasopisma „Mój Piękny Ogród”, gdzie oprócz informacji o truskawkach znajdziemy również inne ciekawe artykuły, m.in. o batatach, malinach i drzewach owocowych.

Dzieci uwielbiają też zabawę wodą. Już zraszacz postawiony na trawniku może być źródłem wielkiej radości. Alternatywą dla basenu może być prysznic ogrodowy. Możemy go postawić zarówno na trawniku, jak również na tarasie. Woda doprowadzana wężem szybko się nagrzewa, dzięki czemu natrysk jest bardzo przyjemny. I przydatny podczas kąpieli słonecznych i w czasie upałów.

A jeżeli ktoś lubi szum wody, może założyć strumyk lub oczko wodne z fontanną . Nawet w wersji mini będzie bajkową dekoracją ogrodu.

Ten temat został poruszony w czerwcowym numerze „Sezonu w ogrodzie”. Ponadto możemy w nim również poczytać o pracach sezonowych, jakie czekają na nas w najbliższym czasie w ogrodzie ozdobnym oraz w sadzie i w warzywniku.

Na kolejny „Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.