Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika
Lipiec w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” i wszystko wskazuje na to, że będzie to wyjątkowo upalny tydzień. 🌞 O czym nie możemy zapomnieć w pielęgnacji roślin na działce? O tym mówimy w dzisiejszym odcinku. Zapraszamy! 🌞
A w czasie upałów na pierwszy plan w ogrodowych zajęciach, wysuwa się podlewanie. Musimy pod tym względem zadbać o rośliny w warzywniku, rośliny uprawiane w donicach, o niedawno posadzone okazy, a także o trawnik. Najlepiej jest podlewać wcześnie rano lub wieczorem, niewielkie pojemniki na słonecznych tarasach lub balkonach trzeba podlewać nawet dwa razy dziennie.
Nie zapominajmy o poidełkach dla ptaków i pożytecznych owadów zapylających. Mogą to być miseczki czy też podstawki wypełnione wodą, do których dodatkowo włożymy kilka kamieni, na których będą mogły przysiąść skrzydlaki. Można je ustawić w najbardziej ukwieconej części ogrodu, tam gdzie wysialiśmy kwietną łąkę lub jednoroczne kwiaty lub tam gdzie kwitną właśnie byliny. W miejscu ustronnym i zacisznym, gdzie zwierzęta będą czuły się bezpiecznie, a ptaki nie będą narażone na atak np. ogrodowego kota lub psa.
20 lipca przyda Dzień Księżyca, co przenosi nas do tematu letnich wieczorów, które bardzo przyjemnie można spędzić w ogrodzie. Chociaż czasami przyjemność tę mogą zepsuć komary. Jeżeli nie mamy roślin, których zapach odstrasza te irytujące owady, możemy wspomóc się innymi produktami, np. spiralami lub pałeczkami, których możemy użyć na otwartych terenach, np. w ogrodach lub na tarasach. Podczas ich żarzenia się wydzielają one dym odstraszający i zwalczający komary, meszki i inne drobne dokuczliwe owady. Działają po mniej więcej 10 minutach i zapewniają kilkugodzinną ochronę.
W warzywnikach przeglądajmy rośliny pod kątem chorób lub żerowania szkodników. Podczas podlewania pomidorów i ogórków oraz innych warzyw dyniowatych, starajmy się podlewać rośliny od dołu, dozując wodę bezpośrednio na podłoże, nie zraszając liści. Jeżeli liście będą przez dłuższy czas wilgotne, jest większe ryzyko porażenia roślin przez choroby grzybowe. Na temat zapobiegania zarazie ziemniaka na pomidorach pojawi się film w najbliższą środę. Już teraz zapraszamy do oglądania. W dalszym ciągu usuwamy „wilki” z krzewów pomidorów, a także liście od dołu, żeby więcej słońca docierało do owoców, które już zaczynają się przebarwiać.
Możemy więc przeprowadzać już pierwsze zbiory pomidorów i dalsze zbiory ogórków. Od czasu zebrania pierwszych owoców odmian gruntowych, warto przeglądać uprawy codziennie lub co dwa dni, żeby zebrać ogórki odpowiadającej nam wielkości do kiszenia czy konserwowania. W wielu warzywnikach możemy zbierać już także cukinie. Ogrodowych plonów jest coraz więcej.
A dołączyć do nich mogą jeszcze owoce, np. borówki i maliny. Borówki w tym roku w wielu ogrodach obrodziły zjawiskowo. Gałęzie są wręcz oblepione dojrzewającymi owocami. Uprawiając w ogrodzie różne odmiany, możemy rozciągnąć zbiory od lipca do końca sierpnia, zrywając wybarwione i słodkie borówki w miarę dojrzewania.
Jeżeli wykopaliśmy cebule lub bulwy roślin kwitnących wiosną, takich jak np. tulipany, narcyzy czy krokusy, warto zrobić im przegląd. Sprawdzić w jakim są stanie, czy nie zostały zaatakowane przez choroby grzybowe, oczyścić, gdy jest taka potrzeba. Przechowujemy je w papierowych torbach lub kartonach, w stosunkowo chłodnym i suchym miejscu. Można się już zastanowić, gdzie posadzić je za miesiąc lub dwa. Jest jeszcze czas, żeby zaplanować ewentualne jesienne zakupy roślin cebulowych. Może warto naszą kolekcję wzbogacić o nowe gatunki lub odmiany, które będą do nabycia w sklepach ogrodniczych i internetowych już niedługo. 182
Tymczasem życzymy pięknego, udanego tygodnia. I na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/