Lipiec w ogrodzie 26.07 – 01.08 kalendarz ogrodnika

Lipiec w ogrodzie kalendarz ogrodnika – „Jak po lipcu gorącym sierpień się ochłodzi, to później zima z wielkim śniegiem chodzi.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”.

Zapraszamy do sklepu : https://sklep.ogrodnacodzien.pl/

Paletą barw kwitnących roślin jednorocznych. Na rabatach kwitną o tej porze m. in. wysiane wiosną aksamitki, cynie, kocanki, lwie paszcze i wiele bylin, które co roku obsypane są zjawiskowymi kwiatami. Do nich z kolei przylatują motyle. Możemy cieszyć oczy sielankowym widokiem tej cudownej przyrody.

Wspaniale prezentują się także rośliny balkonowe i tarasowe. Sprawdzajmy regularnie czy nie pojawił się na nich szkodniki lub choroby grzybowe. Surfinie w czasie pochmurnej i wilgotnej pogody mogą być porażone np. przez mączniaka. Objawia się on białym nalotem na liściach, który z czasem przenosi się też na kwiaty oraz łodygi i w konsekwencji może doprowadzić do zamierania całej rośliny. Jeżeli zauważymy tego typu chorobę grzybową możemy wykonać oprysk wybranym preparatem grzybobójczym, który rozpuszczamy w wodzie i nanosimy za pomocą opryskiwacza. Jeżeli nasza zaatakowana roślina rośnie w cieniu i mamy taką możliwość, przestawmy ją w bardziej słoneczne miejsce, gdzie łatwiej jej będzie pokonać chorobę.

Oprócz regularnego doglądania roślin doniczkowych na balkonach i tarasach należy także dbać o ich podlewanie w czasie bezdeszczowej pogody. Zadbać trzeba też o podlewanie wszystkich roślin w ogrodzie, które tego potrzebują. Również w czasie naszej urlopowej nieobecności. Pomóc nam w tym mogą urządzenia sterujące systemem nawadniania, które montujemy przy ujęciu wody. Może być to sterownik mechaniczny lub cyfrowy, n baterie lub zasilany słonecznie. Dzięki nim możemy zaprogramować przebieg nawadniania ogrodu z podziałem na godziny i na poszczególne dni tygodnia.

Zanim wyjedziemy na dłużej zbierzmy wszystko co się da z drzew i krzewów owocowych oraz z warzywników. Koniec lipca to czas obfitości i do wielu warzyw, które o tej porze zbieramy, dołączają kolejne, np. wczesne buraki. Pojawiają się już wolne miejsca na grządkach, gdzie możemy wysiewać lub sadzić rośliny na poplony.

Koniec lipca to dobry moment na nawożenie azotowe m. in. trawnika. Może być to już ostatnie tego typu nawożenie w sezonie. Od drugiej połowy sierpnia zaleca się już stosowanie tzw. nawozów jesiennych, z mniejszą ilością azotu, a większą ilością fosforu i potasu.

Dobrze odżywiony i nawodniony trawnik rośnie latem bardzo szybko. Konieczne jest więc jego częste koszenie. Przypominamy o tym, aby zwrócić uwagę na ostrość noża w kosiarce i to bez względu na to, jakiego urządzenia używamy w ogrodzie, czy kosiarki spalinowej, akumulatorowej, podłączonej do prądu czy też robota koszącego. Jeżeli zauważymy białe, jakby porwane końcówki źdźbeł, to znak, że nóż w urządzeniu wymaga już naostrzenia.

I witamy sierpień. Połowa wakacji i lata za nami. Pozwólmy sobie w tym miesiącu częściej korzystać z parasola przeciwsłonecznego i leżaka niż z sekatora i szpadla. Znajdźmy chwilę na relaks w ogrodzie. Po pracowitej wiośnie z pewnością nam się to należy. Nie miejmy więc wyrzutów sumienia, gdy spędzimy kilka chwil przy popołudniowej kawie czy herbacie lub przy ulubionej książce.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/