Kalendarz ogrodnika na 06.08 – 12.08 – sierpień w ogrodzie

Sierpień w ogrodzie – „Jaki pierwszy, drugi, trzeci, taki cały sierpień leci”. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w ogrodzie”.

W czasie upałów dbamy o regularne podlewanie roślin. A w przypadku burzowej pogody sprawdzamy czy nie trzeba usunąć gałęzi drzew i krzewów, które zostały uszkodzone lub połamane.

Pamiętamy o podlewaniu rododendronów. Sierpniowe nawadnianie jest szczególnie istotne, bo to właśnie teraz różaneczniki zawiązują pąki, które zakwitną w przyszłym roku. Przesuszone rośliny nie będą w stanie tego zrobić.

Aby pobudzić róże do zawiązywania nowych pąków, przycinamy wszystkie zwiędłe kwiatostany. Może zdążą zakwitnąć jeszcze jesienią.

O różach możemy przeczytać w sierpniowym wydaniu czasopisma „Kocham Ogród”. Znajdziemy w nim również informacje o słonecznikach i przeróżnych pnączach, roślinach blisko nieba.

Porządkujemy rabaty warzywne po zbiorach i przygotowujemy glebę do posiania poplonu, m.in. szpinaku lub roszponki. Możemy też wysadzać do gruntu rozsady warzyw na późny zbiór, np. sałatę, kalarepę czy endywię.

Sierpień w ogrodzie to przerywanie roślin w warzywniku, zwłaszcza korzeniowe, buraki, marchew czy pietruszkę. Młode warzywa możemy spożywać na bieżąco, a te które pozostaną w glebie będą miały więcej miejsca na dalszy rozwój.

Warto wykorzystać letnią aurę, żeby odkurzyć i zrosić domowe rośliny doniczkowe. W pochmurny dzień lub wieczorem możemy bezpiecznie wystawić je na balkon lub taras i wygodnie przeprowadzić zabiegi pielęgnacyjne.

Rozważnie rozplanujmy pracę na działce. Latem ogrodem warto zajmować się w godzinach porannych lub wieczornych. Godziny południowe warto przeznaczyć na relaks. W czasie upałów pamiętajmy o nakryciu głowy.