Lipiec w ogrodzie – 29.06 -05.07 – kalendarz ogrodnika

Lipiec w ogrodzie. „Gdy w lipcu słońce dopieka, burza niedaleka.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie” i rozpoczynamy pierwszy tydzień wakacji, które warto spędzić w ogrodzie. Zapraszamy też lato do domu. Możemy na przykład ścinać kwiaty do wazonów. Szczególnie pięknie o tej porze prezentują się róże i lilie. Bukiety z nich nie tylko wspaniale wyglądają, ale często również cudownie pachną.

Pracując lub relaksując się w ogrodzie często jesteśmy narażeni na atak ze strony kleszczy. Jeżeli zauważymy ich obecność, można wykonać oprysk preparatem na bazie oleju rydzowego. Warto to zrobić zwłaszcza w miejscach, gdzie najczęściej przebywamy. W czasie oprysków pamiętajmy zawsze o pożytecznych owadach i wykonujmy tego typu zabiegi wczesnym rankiem lub późnym wieczorem.

Pierwszy lipca rozpoczyna najgorętszy miesiąc w roku. O tej porze możemy spodziewać się burz i gwałtownych opadów, a także upałów i słonecznych dni. Warto znaleźć czas na wakacyjny relaks w ogrodzie i na chwilę zabawy. 1 lipca odchodzimy też Dzień Psa i Międzynarodowy Dzień Owoców .

Letni odpoczynek potrafi nam zepsuć widok chwastów, które w czasie opadów i przy dużej wilgotności powietrza rosną bardzo szybko. Pojawiają się nie tylko na grządkach i rabatach, ale również w ścieżkach i kostce brukowej. W łączeniach wyrastają niejednokrotnie mchy, trawy i inne rośliny, których być tam nie powinno. Najprostszą metodą jest usunięcia jest wyrywanie ręczne. Dostępne są też różne narzędzia, które mogą ułatwić nam to zadanie.

Cały czas dbamy o rośliny kwitnące na naszych balkonach i tarasach. Oprócz regularnego podlewania i nawożenia usuwamy też przekwitnięte kwiaty. Ma to szczególne znaczenie w czasie deszczowej pogody. Będzie to miało nie tylko korzystny wpływ na aspekt wizualny naszych okazów, ale także pobudzi rośliny do zawiązywania kolejnych pąków kwiatowych.

W lipcu oprócz zbiorów w warzywniku, możemy przeprowadzić też kolejne wysiewy, między innymi takich roślin jak: fasolka szparagowa, sałata rzymska i inne letnie odmiany sałaty, letnie odmiany rzodkiewek, buraki, koper i inne zioła, rokietta siewna, brokuły czy kalarepa.

Sezon truskawkowy trwa. Oprócz zbierania dojrzewających owoców, możemy teraz zadbać także o młode rośliny, które będą owocować w kolejnych latach. Truskawki nie są roślinami długowiecznymi, jeżeli zatem liczymy każdego roku na obfite plony, musimy co kilka lat odmładzać plantację. W prosty sposób pozyskamy nowe sadzonki z rozłogów. Wystarczy podstawić pod nie doniczki z ziemią, w nich młode rośliny bez problemu się ukorzenią.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/