Kalendarz ogrodnika na 12.02 – 18.02 – luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie – Idzie luty, podkuj buty 🙂
Przedstawiamy kalendarium na kolejne 7 dni w ogrodzie. Co możemy już wysiać? Jakie opryski wykonujemy jako pierwsze w ogrodzie? Gdzie wypatrywać wiosny? O tym w kolejnym odcinku programu „Tydzień w ogrodzie”.
www.ogrodnacodzien.pl
Mimo że luty to miesiąc najkrótszy, może okazać się najbardziej mroźny i groźny dla naszych roślin w ogrodzie. Rozpoczynamy kolejny tydzień w ogrodzie.
Jeżeli tęsknimy za wiosną możemy rozpocząć pędzenie ozdobnych roślin cebulowych. Po wyjęciu zadołowanych doniczek z cebulami tulipanów, hiacyntów, narcyzów, krokusów i szafirków, przenosimy je do ciepłego pomieszczenia i podlewamy. Nie będziemy musieli długo czekać na cudowne, wiosenne, kolorowe kwiaty.
Jeżeli pogoda pozwala rozpoczynamy wysiew rzodkiewki pod osłonami. Do takiej uprawy wybieramy wczesne odmiany, równomiernie wiążące zgrubienia. Niska temperatura wydłuża okres wzrostu roślin. Jednak rzodkiewki kiełkują już w temperaturze kilku stopni powyżej zera. Najlepiej rozwijają się gdy jest ok. 10-14 stopni.
Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz mamy szansę, żeby z drzew owocowych zebrać mumie, czyli zaschnięte, zeszłoroczne owoce, które mogą stać się źródłem groźnych chorób grzybowych.
W pogodne lutowe dni, gdy utrzymuje się dodatnia temperatura przeprowadzamy pierwsze opryski brzoskwini przeciw kędzierzawości liści, a także opryski śliwy przeciw torbieli śliwy. Do wczesnych zaliczamy też opryski iglaków przeciw mszycy świerkowej i ochojnikowi świerkowemu.
Kolejny raz sprawdzamy stan przechowywanych w piwnicach warzyw, cebul i bulw kwiatowych. Usuwamy te, które są chore i porażone.
W domu przygotowujemy rozsady poziomki. Nasiona są bardzo drobne. Wypełniamy skrzynkę lub tackę podłożem do siewu i pikowania, zwilżamy je i rozsypujemy na nim nasiona. Delikatnie ugniatamy i lekko przysypujemy. Całość możemy przykryć szkłem lub folią i do czasu wykiełkowania umieszczamy w miejscu lekko ocienionym.
Wypatrujemy pierwszych oznak nowego sezonu – w lutym mogą już zakwitnąć przebiśniegi, a odrobina ciepła pobudzi ciemierniki białe do rozwoju pąków kwiatowych, które już od grudnia czekają na tę chwilę. O zwiastunach wiosny możemy poczytać w lutowej prasie ogrodniczej. W Przepisie na Ogród znajdziemy między innymi informacje jak uprawiać te niezwykłe rośliny oraz jak stworzyć z nich ciekawe dekoracje.