Kalendarz ogrodnika na 11.02 – 17.02 – luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie – “Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi”. Kolejnym powiedzeniem rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
Śnieg i mróz cały czas zmieniają ogród w pejzaż jak ze snu. Gałęzie są oprószone śniegiem lub skrzą się kryształkami lodu. Podziwiajmy ten krajobraz w zimowej szacie, bo wiosna zbliża się już dużymi krokami.
A świadczy o tym terminarz wysiewów. Po sałacie, papryce czy pomidorach szklarniowych przyszła też pora na wysiew m.in. selera. Seler ma długi okres wegetacji, sam okres kiełkowania to 10 do 20 dni. Nasiona są dość drobne, wysiewamy je niezbyt gęsto w skrzynce lub pojemniku wypełnionym dobrze nawilżonym podłożem do siewu i pikowania. Całość ugniatamy i przykrywamy szybą lub folią, pamiętając o systematycznym wietrzeniu.
O tej porze przygotowujemy też rozsady wybranych kwiatów jednorocznych. Niecierpliwi mogą już sięgnąć po nasiona aksamitek, szałwii błyszczącej, astrów, kobei pnącej, gazanii czy tunbergii. Sposób wysiewu może różnić się w zależności od gatunku.
14 lutego są Walentynki – Dzień Zakochanych. Symbolem tego dnia jest czerwone serce, ale możemy też obdarować wybrane osoby czerwonymi kwiatami lub roślinami w kształcie serca.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, wrażliwe krzewy zimozielone, np. azalie, różaneczniki czy skimie, okrywamy agrowłókniną lub siatką cieniującą. Agrowłóknina nie tylko będzie chronić rośliny przed nagłymi silnymi przymrozkami i zimnym wiatrem, ale również będzie cieniować. Wszystko po to, by zapobiec nadmiernemu wysuszaniu liści przez operujące za dnia coraz ostrzejsze słońce.
W dni bez mrozu zaczynamy przycinać rośliny w ogrodzie. W tej chwili krzewy i drzewa są bezlistne, więc dokładnie widać wszystkie gałęzie. Bez problemu można wykonać cięcie odmładzające czy prześwietlające. Usuwamy wszystkie stare, zbędne pędy, pędy uszkodzone i chore oraz takie, które się krzyżują lub kierują do środka krzewu czy korony. Pamiętajmy, że przycinamy tylko te żywopłoty i krzewy ozdobne, które nie kwitną wiosną.
A 17 lutego jest Dzień Kota. To nie tylko święto naszych kocich pupili, ale również inicjatywa mająca na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem bezdomnych i głodujących kotów, których w naszym kraju nie brakuje. A najlepiej o tym wiedzą właściciele działek i ogrodów, bo to ogrody często odwiedzane są przez te urocze futrzaki.
Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/