Kalendarz ogrodnika na 18.02 – 24.03 luty w ogrodzie
Luty w ogrodzie – Już widać pierwsze zwiastuny wiosny. Rozpoczynamy kolejny “Tydzień w ogrodzie”.
W niektórych ogrodach pojawiają się już delikatne przebiśniegi i złociste ranniki. Również krokusy wychylają pomału swe główki . Mimo że niewielkie, są to rośliny niezwykłe. Co roku zachwycają nas swoją odpornością na chłody i tym że pojawiają się gdy tylko ziemia rozmarznie, nawet jeśli temperatura tylko nieznacznie przekracza 0 st. Celsjusza.
W związku z kaprysami pogody bądźmy jeszcze przygotowani na gwałtowne spadki temperatury. Nie spieszmy się z usuwaniem zimowego okrycia bylin. Pamiętajmy, że luty nadal potrafi być mroźny, a chłodne wiatry w połączeniu z intensywniejszym słońcem mogą spowodować uszkodzenia roślin. Do całkowitego zdejmowania osłon zimowych z roślin przystępujemy gdy temperatura na stałe podnosi się powyżej 0°C, a długoterminowe prognozy pogody nie przewidują już mrozów.
Luty w ogrodzie – Jeżeli pogoda pozwala przeprowadzamy cięcie prześwietlające krzewów porzeczek, agrestu, jagody kamczackiej czy malin. Zabiegu nie można przeprowadzać, jeśli na zewnątrz panuje mróz poniżej -8 st. C. Rany, szczególnie te powstałe na grubszych konarach i pniach należy posmarować środkiem przeciwgrzybowym.
Cały czas czuwamy nad stanem trawnika. Gdy wody z roztopów jest bardzo dużo i tworzy ona na trawniku długo utrzymujące się kałuże, może to doprowadzić do gnicia źdźbeł traw. Chcąc temu zapobiec, musimy tę wodę odprowadzić. Możemy też nakłuć darń widłami, żeby ułatwić spływ w głębsze warstwy gleby.
Luty w ogrodzie – Kontynuujemy produkcję rozsad warzyw, wysiewamy m.in. por, endywię, sałatę gruntową, koper włoski, wczesną kapustę głowiastą, brukselkę czy kalarepę. Nasiona te siejemy w regularnych odstępach i większość z nich przykrywamy cienką warstwą podłoża. Do czasu wschodów utrzymujemy jego dużą wilgotność. Okres kiełkowania jest różny w zależności od gatunku. Sałata wykiełkuje mniej więcej po 6-8 dniach, a por po mniej więcej 15-20 dniach.
W ogrodach warzywnych przygotowujemy inspekty lub małe tunele. Sprawdzamy zapasy folii i włókniny wiosennej oraz stan narzędzi. Pierwszymi narzędziami, których zaczniemy używać wraz z nadejściem wiosny będą między innymi sekatory, grabie, szpadle i siewniki. Bez nich nie przeprowadzimy podstawowych prac pielęgnacyjnych.
W pogodne lutowe dni, gdy utrzymuje się dodatnia temperatura przeprowadzamy pierwsze opryski: opryski brzoskwini przeciw kędzierzawości liści, a także opryski śliwy przeciw torbieli śliwy. Do wczesnych zaliczamy też opryski iglaków przeciw mszycy świerkowej i ochojnikowi świerkowemu, które wykonujemy preparatami olejowymi.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/