Kalendarz ogrodnika na 04.02 – 10.02 – luty w ogrodzie

Luty w ogrodzie – “Gdy w lutym mróz mocno trzyma, będzie krótka zima”.

A na to liczy każdy ogrodnik. Tymczasem kolejny “Tydzień w ogrodzie” rozpoczynamy od ciemierników.

Te radosne kwiaty rozweselą nas w szare, zimowe dni. Szczególnie uroczo prezentują się oglądane z bliska. Gdy temperatura jesienią długo utrzymuje się powyżej zera, kwiaty ciemiernika możemy podziwiać w ogrodzie już w grudniu. Przeróżne odmiany są teraz też dostępne w sklepach ogrodniczych. Dzięki takim roślinom ogród żyje także poza sezonem.

Jeżeli dopada nas zimowe przeziębienie, w walce z infekcjami pomocne okazują się napary i herbatki z suszonych ziół. Szałwia, tymianek czy mięta od dawna znane są ze swoich właściwości leczniczych. Jeżeli wcześniej tego nie robiliśmy, warto teraz zastanowić się czy w kolejnym sezonie nie założyć zielnika w ogrodzie lub na balkonie czy tarasie, żeby przez cały rok mieć dostęp do własnych, zdrowych ziół.

Już teraz możemy też pomyśleć o wysiewie warzyw psiankowatych: papryki, oberżyny czy pomidorów szklarniowych. Pomidory, które będziemy uprawiać w gruncie lepiej wysiać w marcu, lecz papryka i oberżyna mają dłuższy okres wegetacji. Te rośliny możemy wysiać w lutym.

Sprawdzamy czy mamy pojemniki i doniczki do dalszych wiosennych wysiewów i późniejszego pikowania. Przygotowujemy palety i wielodoniczki do produkcji rozsad. Jeżeli sięgamy po pojemniki plastikowe po produktach spożywczych, np. po jogurtach, pamiętajmy, aby zawsze miały otwory w dnie, które będą odprowadzały nadmiar wody.

Na progu kolejnego okresu wiosennego warto sprawdzić w jakiej kondycji są nasze narzędzia. Jeżeli nie zrobiliśmy tego jesienią, czyścimy je i konserwujemy . Szpadle, widły, grabie i sekatory będą wtedy w idealnym stanie czekać do wiosny. Przegląd warto wykonać już teraz, żeby nie tracić potem cennego czasu, kiedy będziemy mieli spiętrzenie pilnych spraw na działce.

W oczekiwaniu na wiosnę możemy rozpocząć pędzenie roślin cebulowych. W sklepach ogrodniczych też jest już z czego wybierać. Jeżeli kupiliśmy np. cebule hiacyntów jesienią i nie posadziliśmy ich w ogrodzie, możemy przeznaczyć je teraz do pędzenia. Pamiętajmy jednak, że musimy zapewnić im ok. 2 miesięczny okres chłodu. W tym celu możemy umieścić je w wytłoczce po jajkach, kartonie lub papierowej torbie i wstawić do lodówki. Po mniej więcej 8-9 tygodniach powinny być już zainicjowane pąki. Dalej cebule możemy pędzić w wodzie lub w podłożu kwiatowym.

Możemy również zaprosić wiosnę do naszych domów ścinając gałązki wczesnokwitnących krzewów lub drzew. Możemy ściąć i wstawić do wazonu m.in. gałęzie forsycji, jabłoni, śliwy, brzoskwini , a także drzew czy krzewów liściastych. Kwiaty lub liście pojawią się mniej więcej po 3 tygodniach i na pewno poprawią nam humor w ponure, zimowe dni.

Kolejny “Tydzień w ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/