Luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika na 07.02 – 13.02
Luty w ogrodzie – kalendarz ogrodnika – „Gdy mróz w lutym długo trzyma, wtedy już niedługa zima, lecz gdy w lutym z dachów ciecze, zima długo się powlecze.” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…
… z nadzieją, że jednak zima się nie powlecze, bo w ogrodzie czeka coraz więcej wiosennych zadań. Nie tylko pojawiają się już pierwsze kwiaty ranników i przebiśniegów, ale w cieplejszych rejonach naszego kraju przebudziły się już nawet warzywniki. Gdzieniegdzie widać już kiełkującą cebulę ozimą. Kiełkują już także liście czosnku. W takim wypadku warto mieć pod ręką agrowłókninę, żeby w w razie konieczności przykryć tych niecierpliwców.
Niecierpliwią się też rośliny cebulowe, które już niebawem ukwiecą nasze rabaty lub tarasowe donice. Widać m.in. przebijające się liście niektórych odmian krokusów, tulipanów i narcyzów. Jeżeli posadziliśmy te rośliny z myślą o ich wczesnowiosennym pędzeniu, to najlepszy moment przeniesienia ich w ciepłe miejsce jest wtedy, gdy przebiją się na powierzchnię i podrosną kilka centymetrów. Zatem takie nasadzenia mogą już trafić do domów, gdzie za 2, 3 lub 4 tygodnie w zależności od gatunku, pojawią się oczekiwane przez nas kwiaty.
Kontynuujemy wysiewy kwiatów na rozsady. Przypominamy, że luty to miesiąc, w którym należy wysiać m.in. takie gatunki jak: pelargonia, petunia, lobelia, werbena, naparstnica purpurowa, kobea pnąca czy goździk ogrodowy. Więcej informacji na ten temat pojawi się w sobotnim filmie na naszym kanale. Jeżeli chcemy wiosną posadzić te rośliny w ogrodzie i cieszyć się latem ich kwiatami, należy rozpocząć przygotowania ich rozsad w najbliższym czasie.
Przypominamy też o warzywach, które jako pierwsze wysiewamy w lutym na rozsady, a jest seler i papryczka chili. O tej porze na rozsady możemy wysiewać także por i cebulę oraz sałatę, zwłaszcza odmiany liściowe, które wybaczą nam ewentualne niedobory światła. Jeżeli rozpoczęliśmy wysiewy już wcześniej, to dbamy o kiełkujące uprawy. Należy je regularnie podlewać niewielką ilością wody, żeby podłoże było wilgotne, a nie mokre. Kontrolujemy, czy nie pojawiły się ziemiórki, niewielkie muszki, które w formie dorosłych latających owadów są niegroźne, ale których larwy żerujące w mokrej ziemi, mogą wyrządzić spore szkody. W krótkim czasie potrafią one całkowicie zniszczyć, tzn. zjeść, nasze dopiero co kiełkujące, delikatne rozsady. Można prewencyjnie zamieścić w pobliżu rozsad tablice lepowe. Żółte tablice lepowe pokryte są klejem. Dorosłe ziemiórki zwabione tym kolorem, a czasami nawet przez przypadek, przylepiają się do lepowej powierzchni pułapki i nie są już w stanie złożyć jaj w doniczkach z naszymi rozsadami.
Lutowe jeszcze chłodne dni, można przeznaczyć na przedwiosenne porządki. Sprawdźmy czy mamy przygotowany do nadchodzącego sezonu sprzęt, który niebawem będzie nam potrzebny. Jeżeli jeszcze tego nie zrośliśmy wyczyśćmy sekatory. Jeżeli jest taka możliwość warto je także naostrzyć. Może należałoby naostrzyć także nóż w kosiarce. Warto zrobić to teraz, żeby potem nie tracić czasu, który będziemy mogli spędzić już w ogrodzie. Cały czas kompletujemy też nasiona, które planujemy wysiać w tym roku. W środowym odcinku z cyklu „Ogród Warzywny” opowiem o wybranych przez mnie odmianach warzyw, których nasiona już czekają na cieplejszą aurę.
W słoneczne i suche, jeszcze zimowe dni, można przycinać już niektóre rośliny. Spacerując po ogrodzie sprawdźmy, czy któreś drzew lub krzewów nie ma chorych lub nadłamanych gałęzi, które należy usunąć. Czy jakiś okaz nie wymaga prześwietlenia. Może należałoby jakiejś roślinie przeprowadzić cięcie odmładzające. Pamiętajmy tylko, że o tej porze nie wolno przycinać tych roślin, m.in. krzewów, które kwitną wiosną. No chyba że chodzi o kilka gałązek, bo…
Możemy o tej porze ściąć gałązki wybranych drzew lub krzewów do pędzenia w wazonie. Najpiękniej prezentują się te, które kwitną wczesną wiosną, np. forsycje, migdałki lub drzewa owocowe. Ale możemy ściąć także te, które się zazielenią młodymi listkami. Może to być przykładowo brzoza lub irga. Też wprowadzą nas już w wiosenny klimat. W niedzielę zapraszamy również do obejrzenia kolejnego odcinka z cyklu „Balkony i Tarasy” na naszym kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.
A na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” zapraszamy za tydzień.
Linki :
Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick
YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień
Instagram : https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/