Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika

Wrzesień w ogrodzie, kalendarz ogrodnika. Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”, który możemy zapełnić ogrodniczymi zajęciami, coraz bardziej jesiennymi. O czym warto pamiętać w nadchodzących dniach? Odpowiadamy w dzisiejszym filmie. Zapraszam!

„Gdy we wrześniu grzybów brak, niezawodny zimy znak” Tymczasem nadchodzący tydzień zapowiada się stosunkowo ciepło i deszczowo, a to pogoda idealna dla grzybów. Grzybiarze zacierają więc ręce, a my rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”…

…widokiem grzybów, bo one również pojawiają się w naszych ogrodach: w trawniku, na rabatach, a czasem nawet na warzywnych grządkach. Pojedyncze okazy nie są niczym groźnym, jeżeli nam przeszkadzają, wystarczy je ręcznie zebrać i usunąć.

Wilgotna pogoda sprzyja pojawianiu się nie tylko grzybów kapeluszowych, ale także chorób grzybowych na naszych roślinach, zarówno ozdobnych, jak i warzywnych lub owocowych. Mogą być to różne plamistości liści, często pojawia się też o tej porze mączniak. Jeżeli zauważymy ich objawy możemy wykonać oprysk wybranym środkiem grzybobójczym, w pierwszej kolejności można sięgnąć po produktu ekologiczne, np. miedzianem, który na roślinie działa powierzchniowo i chroni przed infekcją. Sporządzamy z niego zawiesinę i nanosimy za pomocą opryskiwacza. Profilaktycznie na roślinach możemy wykonać także oprysk preparatem na bazie ekstraktu z grejpfruta, który wzmacnia odporność roślin.

Wrzesień obfituje w owocowe zbiory. Na drzewach i krzewach jest jeszcze mnóstwo borówek, malin i jeżyn oraz śliwek, a także wcześniejszych odmian jabłek i gruszek. Do dłuższego przechowywania wybieramy owoce najładniejsze, dojrzałe, zdrowe i najlepiej wyrośnięte oraz nieuszkodzone. Pozostałe lepiej przeznaczyć do bezpośredniego spożycia lub na przetwory. Przypominamy, że wczesna jesień to najlepsza pora na sadzenie drzew i krzewów owocowych.

A także pozostałych roślin ogrodowych, w tym na sadzenie i rozmnażanie bylin. Te, które kwitną wiosną i latem, możemy o tej porze podzielić i dzięki temu pozyskać nowe rośliny. Takie odmłodzenie przyda się np. liliowcom, floksom, skalnicom czy funkiom.  Wykopujemy je i rozdzielamy, w zależności od gatunku i rośliny, nożem, sekatorem lub rękoma, po czym sadzimy w nowo wybrane miejsca na taką samą głębokość, na jakiej rosły do tej pory. Po posadzeniu, dokładnie je podlewamy.

W zielnikach możemy sadzić o tej porze sadzić zioła wieloletnie, m.in. tymianek, oregano, miętę lub melisę. Ich sadzonki są dostępne w sklepach i centrach ogrodniczych prawie przez cały rok. Kontynuujemy zbiory ziół uprawianych w tym sezonie, np. majeranku, tymianku, oregano, bazylii, koperku czy pietruszki naciowej. Tymianek i majeranek można zasuszyć, z bazylii można przykładowo zrobić pesto, a koperek można zamrozić. Będzie czym doprawiać potrawy w kuchni w czasie zimy.

Warzywniki też obfitują cały czas w warzywne dary. W wielu z nich nadal możemy zbierać pomidory, ogórki i cukinie. W miarę potrzeb wykopujemy buraki, marchew, pietruszkę i seler. Dojrzewają dynie i papryka. Paprykę słodką i ostrą możemy zrywać do bezpośredniego spożycia i w przeznaczeniu na przetwory. Paprykę ostrą możemy też bez problemu zasuszyć i potem pokruszona również używać jako przyprawy do podostrzania dań.

Coraz bardziej jesienna aura zachęca do tworzenia jesiennych balkonowych i trasowych dekoracji, w których zazwyczaj królują wrzosy, ale w którym możemy także posadzić chryzantemy, astry, ozdobną kapustę czy właśnie miniaturowe, ozdobne ostre papryczki. Tworząc nowe kompozycje i sadząc rośliny w donicach, pamiętajmy o ich podlaniu na koniec. Nawet jeżeli aura na dworze jest deszczowa. Obfite podlanie pozwala przemieścić się ziemi w pojemniku i wypełnić wszystkie szczeliny, co sprzyja lepszemu ukorzenieniu się roślin. Pamiętajmy też, że im mniejsza doniczka, tym częściej musimy potem sięgać po konewkę lub wąż ze zraszaczem.

Życzymy  pięknego tygodnia. I zapraszamy na kolejny „Tydzień w Ogrodzie” już za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/