Marchew najważniejsze zasady uprawy

Marchew najważniejsze zasady uprawy. Co zrobić, żeby mieć obfite plony? 🥕 To temat dzisiejszego odcinka z cyklu „Ogród Warzywny”. Zapraszamy! 🥕

Pierwsza WYSIEW

Marchew wysiewamy wprost do gruntu na warzywnych grządkach. Można ją też uprawiać na podwyższanych grządkach i w większych donicach na balkonach i tarasach. Do wyboru mamy szereg odmian o różnym kształcie korzenia i różnym jego wybarwieniu, z podziałem na odmiany wczesne, średnio wczesne, średnio późne i późne. Nasiona tej rośliny umieszczamy w rowkach o głębokości ok. 1-3 cm, oddalonych od siebie o około 15-30 cm. Przysypujemy, delikatnie ugniatamy oraz podlewamy. Jeżeli nie ma zapowiadanych opadów po wysiewach, dbamy o regularne nawadnianie. Okres kiełkowania marchwi to 10-20 dni. Aczkolwiek w zależności od warunków pogodowych czas ten może się wydłużyć nawet do 5 tygodni. W czasie silniejszych nocnych przymrozków przykrywać obsianą grządkę agrowłókniną.

Zasada druga TERMIN WYSIEWU

Jeżeli pogoda na to pozwala, marchew wczesną możemy siać już w marcu. Najczęściej jednak siejemy ją na przełomie marca kwietnia. Odmiany średnio późne i późne marchwi, na jesienny zbiór, wysiewa się zazwyczaj w kwietniu lub maju. W cieplejszych rejonach naszego kraju możliwy jest także wysiew marchwi jesienią, najczęściej w listopadzie. Tak wysiane rośliny kiełkują wiosną wcześniej, co pozwala przyspieszyć zbiory o ok. 2-3 tygodnie.

Po trzecie PRZYGOTOWANIE GLEBY

Zanim sięgniemy po nasiona marchwi, warto wcześniej przygotować glebę. Warzywo to wymaga gleby dobrze uprawionej, np. przekopanej, jeżeli mamy w ogrodzie zbitą ziemię, inaczej korzenie mogą stać się niekształtne. Najkształtniejsze korzenie uzyskuje się na glebach lżejszych, przepuszczalnych, piaszczysto-gliniastych, o odczynie 6-6,5 pH. Gleby podmokłe i kwaśne nie nadają się raczej do uprawy tego warzywa. Nie powinna być też uprawiana w pierwszym roku po oborniku, bo może wtedy tworzyć rozwidlone korzenie. Przedsiewnie można ją zasilić kompostem lub innym wybranym nawozem do warzyw.

Zasada czwarta PRZERYWKA

Jeżeli około miesiąc lub dwa po wysiewie zauważymy, że wysialiśmy nasze rośliny zbyt gęsto, warto przeprowadzić przerywkę, żeby pozostawione w glebie marchwie miały dostatecznie dużo miejsca do dalszego wzrostu.

Piąta zasada MIEJSCE UPRAWY

Marchew, tak samo jak pozostałe rośliny warzywne, najlepiej rośnie w miejscu słonecznym. Optymalna temperatura jej wzrostu wynosi 15-20 stopni Celsjusza. Aczkolwiek roślina ta nie ma pod tym względem dużych wymagań. Znosi zarówno niewielkie przymrozki, jak i upały. Jeżeli jednak temperatura poniżej 10 stopni Celsjusza utrzymuje się przez kilka tygodni w pierwszych dwóch miesiącach uprawy, może to spowodować tworzenie się „pośpiechów” na roślinie.

Po szóste NAWOŻENIE I PODLEWANIE

Nawożenie marchwi uzależniona jest od żyzności gleby w naszym warzywniku, a także od jej przygotowania przedsiewnego. Jeżeli zauważymy, że wzrost marchwi jest zbyt słaby, warto ją odżywić pogłównie, czy nawieźć wybranym nawozem wieloskładnikowym do warzyw w trakcie wegetacji.

Podlewanie jest szczególnie ważne w czasie kiełkowania i w czasie ostatnich dwóch miesięcy wzrostu tej rośliny, w czasie, gdy następuje najbardziej intensywny rozwój i wzrost korzeni. Jej niedobór w tym okresie może powodować, że korzenie te będą cienkie i rozwidlone. Również w czasie przedłużającej się bezdeszczowej pogody warto zadbać o dodatkowe nawadnianie.

Zasada siódma ODCHWASZCZANIE

Zawsze dbamy też o odchwaszczanie naszych grządek, żeby rosnące warzywa nie musiały konkurować o wodę i składniki pokarmowe z innymi roślinami. Marchew jest bardzo wrażliwa na zaskorupienie gleby, warto więc od czasu do czasu rozluźnić wierzchnią warstwę ziemi za pomocą widełek.

Punkt ósmy  ZMIANOWANIE I PRZEDPLONY

Ze względu na zdrowotność marchwi, należy pamiętać o zmianowaniu. Nie należy jej uprawiać na tej samej grządce częściej niż co 3-4 lata. Może być wysiewana po przedplonach, takich jak kapusta, cebula, sałata czy szpinak. Natomiast nie jest wskazana uprawa marchwi po warzywach korzeniowych oraz po ogórkach lub pomidorach, z uwagi na możliwość nasilenia występowania nicieni, szkodników marchwi.

Zasada dziewiąta UPRAWA WSPÓŁRZĘDNA

Warzywo to nie najlepiej znosi uprawę w monokulturze, w jej przypadku w szczególny sposób warto zastosować uprawę współrzędną. Dobrze jest wysiewać ją w międzyrzędach z cebulą lub innymi roślinami cebulowymi.  Zapach cebuli lub czosnku odstrasza szkodniki marchwi i pietruszki np. połyśnicę marchewiankę. W pobliżu marchwi warto też wysiać lub posadzić aksamitki, które pomagają w walce z nicieniami.

I dziesiąta zasada DOGLĄDANIE I CZAS ZBIORU

Regularnie sprawdzajmy czy na naszych warzywach nie pojawiły się objawy chorób lub żerowania szkodników. W razie konieczności, należy wykonać odpowiednie zabiegi lub opryski.

Długość okresu wegetacji, licząc od siewu do zbioru, wynosi dla odmian wczesnych mniej więcej 3,5 – 4 miesiące, a dla odmian późnych około 5,5 – 6 miesięcy. Zbiór młodych warzyw z nacią można przeprowadzać zazwyczaj od czerwca, lipca w miarę potrzeby. Odmiany późne zbieramy jesienią, przed przymrozkami. Wykopujemy ją za pomocą wideł, łopaty lub łopatki. Najczęściej koniec października lub początek listopada to ostateczny termin zbioru marchwi.

Przez zimę możemy ją przechowywać w ciemnym i chłodnym miejscu. Nadaje się też do mrożenia po wcześniejszym zblanszowaniu oraz do przygotowywania różnych przetworów.

Marchew nie jest trudna w uprawie. Poradzi sobie z jej uprawą nawet początkujący ogrodnik. Życzymy udanych plonów. I zapraszamy do oglądania kolejnych filmów na kanale OGRÓD NA CO DZIEŃ.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/