Marzec w ogrodzie – 16.03-22.03 – kalendarz ogrodnika

Marzec w ogrodzie – „Kto w marcu zasieje, ten się wiosną śmieje” Rozpoczynamy kolejny „Tydzień w Ogrodzie”

I cały czas przypominamy o marcowych wysiewach warzyw i kwiatów.  Jeżeli pogoda pozwala odchwaszczamy i porządkujemy grządki i rabaty. Szykujemy miejsce zarówno pod wysiew roślin, jak również pod ozdobne nasadzenia. Spulchniamy wierzchnią warstwę gleby, rozdrabniamy grudki ziemi, całość wyrównujemy i grabimy. W marcu siejemy m.in. groch, bób, rzodkiewki, marchew, pietruszkę i szpinak, a z kwiatów wprost do gruntu możemy siać np. groszek pachnący, nagietki czy chabry.

Marzec jest też właściwym okresem sadzenia roślin, zwłaszcza z tzw. gołym korzeniem. To odpowiedni moment, aby w naszym ogrodzie posadzić drzewa, krzewy i byliny, a także aby założyć żywopłot. Rośliny z gołym korzeniem najlepiej sadzić wtedy, gdy są jeszcze w stanie “uśpionym”.

Marzec w ogrodzie – Przycinamy trawy ozdobne. Jest to najważniejszy wiosenny zabieg pielęgnacyjny. Trawy niezimozielone, których część nadziemna zasusza się na zimę, ścinamy ok. 10 cm nad ziemią. Z tak obciętej kępy wyrosną nowe źdźbła. Do tej grupy roślin zaliczamy m.in. rozplenice czy miskanty. Do przycięcia pojedynczych okazów traw ozdobnych lub roślin, które już zaczęły wypuszczać młode, zielone liście używamy zazwyczaj sekatora. Do przycięcia większych okazów lub ich większej ilości traw ozdobnych przydadzą się już urządzenia tnące, np. nożyce do żywopłotu.

W domach i szklarniach dbamy o rozsady warzyw i kwiatów. Pikujemy pomidory, paprykę, por i inne warzywa, wysiane w lutym, które tego potrzebują. Rozsadzamy też do większych pojemników wysiane wcześniej kwiaty, m.in. pelargonie, szałwię błyszczącą czy lobelie.

Marzec w ogrodzie – Każdemu z nas o tej porze przyda się dawka witamin. A najbogatszym, naturalnym źródłem witamin są kiełki, np. bardzo smaczne i zdrowe kiełki brokuła, lucerny, rzodkiewki i wielu innych roślin. Jeżeli mamy taką możliwość uprawiajmy je na okiennych parapetach. Warto nimi wzbogacać codzienną dietę.

A 21 marca to dzień, który cieszy wszystkich kochających pracę w ogrodzie. Pierwszy Dzień Wiosny! Jednocześnie jest to także Dzień Wierzby, która o tej porze właśnie kwitnie w wielu rejonach naszego kraju. Puszyste bazie kotki są jednym z symboli Świąt Wielkanocnych, więc jeżeli chcemy je mieć w naszych świątecznych dekoracjach, należałoby ściąć je już teraz. Nie wstawiajmy ich jednak do wody, ponieważ przekwitną i wypuszczą liście.

Tymczasem nasze balkony i tarasy możemy udekorować już nie tylko bratkami, ale także kwitnącymi roślinami cebulowymi. W ogrodach kwitną już miniaturowe żółte narcyzy, gdzieniegdzie również hiacynty. To znak, że możemy sadzić także pędzone cebulki tych roślin kupione w sklepach i centrach ogrodniczych w skrzynkach balkonowych, donicach i innych pojemnikach.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/