Marzec w ogrodzie – 09.03-15.03 – kalendarz ogrodnika

I rozpoczynamy wysiewy w warzywniku. W pierwszej połowie marca możemy wysiewać już niektóre gatunki wprost do gruntu. Oprócz grochu wspomnianego w przysłowiu, możemy siać już bób, szpinak, rzodkiewkę, a w rejonach o łagodniejszym klimacie także marchew i pietruszkę.

W dalszym ciągu przygotowujemy też rozsady wybranych warzyw na wczesny zbiór oraz warzyw o długim okresie wegetacji. Jednocześnie dbamy o te, które wysialiśmy w lutym. Systematycznie je zraszamy i sprawdzamy czy nie pojawiają się choroby grzybowe lub szkodniki.

Robimy dokładny przegląd domowych roślin doniczkowych pod kątem żerowania szkodników. Sprawdzamy czy nie pojawiły się mszyce, tarczniki, przędziorki czy ziemiórki. Szkodniki te mogą być nie tylko zagrożeniem dla naszych roślin ozdobnych, które uprawiamy w mieszkaniach, ale także dla rozsad, jeżeli przygotowujemy je w domu.

Kontynuujemy porządki na rabatach, zwłaszcza tych, gdzie rosną byliny. Usuwamy zeschnięte liście i wycinamy zeszłoroczne kwiatostany między innymi takiej rośliny jak hortensja bukietowa. Ważne, żeby nie pomylić hortensji bukietowej z hortensją ogrodową, ponieważ przycinamy je na różne sposoby.

Porządki należy przeprowadzić również przy różach. Tegoroczna zima nie była surowa i wielu z nas nie zabezpieczała ich dodatkowymi okryciami. Ale jeżeli krzewy były kopczykowane, to można je już rozgarnąć. Przycinamy je też w zależności od gatunku. Róże wielkokwiatowe mniej więcej nad trzecim – piątym oczkiem, w odległości ok. 5 mm od śpiącego pąka.

Jeżeli przechowywaliśmy pelargonie, fuksje lub inne rośliny tarasowe w piwnicy, warto je teraz przenieść w widne i ciepłe miejsce oraz rozpocząć ich pielęgnację. Rośliny delikatnie podlewamy i w razie konieczności przycinamy. W maju wyniesione na balkony i tarasy będą ich piękną roślinną dekoracją.

A tymczasem możemy poświęcić cieplejsze dni na przygotowanie naszych tarasów i balkonów do nadchodzącego sezonu wiosenno-letniego. Warto je zamieść i wyczyścić, drewniane nawierzchnie możemy zaimpregnować, a w przypadku betonowych nawierzchni usuwamy ze szczelin mech czy chwasty. Dotyczy to zarówno tarasów jak i ścieżek czy podjazdów.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/