Kalendarz ogrodnika na 04.03 – 10.03 – marzec w ogrodzie

Marzec w ogrodzie – Najbardziej znane marcowe przysłowie to: “W marcu jak w garncu”. Rozpoczynamy nim kolejny “Tydzień w ogrodzie”.

Marzec w ogrodzie – to miesiąc wysiewów. Jeżeli ziemia w warzywniku przeschła i przeważa już dodatnia temperatura możemy posiać groch i bób wprost do gruntu. Niektórzy sieją te warzywa w sposób rzędowy inni w sposób gniazdowy. Warto pod ręką mieć włókninę wiosenną i w razie zapowiadanych przymrozków przykryć obsiane grządki.

W domu kontynuujemy przygotowanie rozsad, zarówno warzyw, jak i kwiatów. Kwiaty letnie siane w tym miesiącu to m.in.: lwia paszcza, złocień krzewiasty, ostróżka, dimorfoteka, kocanki, żeniszek, aksamitka, astry, lobelia czy szałwia błyszcząca.

Marzec w ogrodzie – Jeżeli przechowywaliśmy pelargonie, fuksje lub inne rośliny tarasowe w piwnicy, warto je teraz przenieść w widne i ciepłe miejsce oraz rozpocząć ich pielęgnację. Rośliny delikatnie podlewamy i w razie konieczności przycinamy.

W międzyczasie możemy pokusić się o wczesnowiosenne dekoracje kwiatowe w donicach na balkonach i tarasach. Jako pierwsze w sklepach pojawiły się pierwiosnki i wesołe bratki. Są to rośliny, które wytrzymają delikatne wiosenne przymrozki. Kompozycje z bratkami będą tematem pierwszego odcinka tegorocznej wiosennej serii programu “Balkony i Tarasy”, która na naszym kanale rusza już w najbliższy piątek.

Wiosenna kompozycja kwiatów z pewnością może być miłym upominkiem. A jest ku temu powód, ponieważ 8 marca to Dzień Kobiet. Wszystkim Paniom życzymy dużo radości.

W weekend przy sprzyjającej aurze możemy kontynuować wiosenne porządki w ogrodzie. Po uporządkowaniu i przygotowaniu donic warto chwilę czasu poświęcić nawierzchniom tarasów, ścieżek i podjazdów. Zamiatanie, szczotkowanie i usuwanie chwastów ze szczelin to pierwsze prace, które na nas czekają. Po nich, latem będziemy już mogli na zadbanym tarasie spokojnie odpoczywać.

W niektórych rejonach naszego kraju możemy już pomyśleć o zdjęciu osłon z zabezpieczonych roślin. Warto to robić stopniowo, kontrolując prognozy pogody. Zbyt wczesne odkrycie roślin może je narazić na przemarznięcie np. podczas nocnych przymrozków. Jeżeli jednak zdejmiemy osłony zbyt późno, może dojść do zniekształcenia pędów lub zbyt wczesnego rozwoju pąków.

Na kolejny “Tydzień w ogrodzie” zapraszamy za tydzień.

Linki :

Facebook : https://www.facebook.com/izabella.schick

YouTube : www.youtube.com/c/ogródnacodzień

Instagram :  https://www.instagram.com/ogrod_na_co_dzien/